Obě výstavy Příběh života - Panenky a Hravá věda - IQ Landia jsou opravdu pěkně udělané. V několika místnostech obdivujete krásu panenek nejen ve valašských krojích. Dekorace jsou opravdu nádherné… V jiných místnostech si interaktivně zahrajete a zjistíte, jaký máte postřeh, vědomosti…

Producent výstavy Městské kulturní středisko Holešov navazuje na úspěšný projekt Poznávej se z roku 2020 a ke spolupráci znovu přizvalo IQ Landia Liberec. A nezapomeňte na malé muzeum kovářství, které se nachází kousek od zámku.

Skleník v arboretu ve Stěbořicích-Novém Dvoře je otevřený i nyní a k tomu přibyla výstava letniček firmy Pasič.
OBRAZEM: Takovéto krásy můžete nyní vidět v Arboretu Nový Dvůr na Opavsku

Paní průvodkyně byla velice ochotná a věděla toho hodně. Hravá věda interaktivním a hravým způsobem seznámí se světem fyzikálních zákonů. Návštěvníci si například vyzkoušejí vizualizaci zraku různých živočichů, účinky tlakové vlny, hru na optickou harfu pomocí laserových paprsků nebo princip Pythagorovy věty v praxi. Hlavní myšlenkou výstavy je podnítit zájem zejména mladé generace o technické obory a v duchu Komenského hesla „škola hrou“ je vtáhnout do světa přírodních věd, aktivovat hravost a tvořivost.

Velká výstavní kolekce ručně vyráběných panenek Aleny Dynkové z Valašských Klobouk. Autorka panenky nejen vyrábí, ale také na ně šije oblečení a obléká je. Inspiruje se valašským folklorem a svá díla vyobrazuje v koloběhu života, od narození po máry.

Na hradě Helfštýn naleznete nejen historii, ale také například mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston.
Kam na výlet? Na hrad Helfštýn za historií i uměleckým zpracováním kovu

„Inspirací k tvorbě sbírky byla vinylová panenka z mého dětství, které jsem ušila můj první valašský kroj. Výsledek se mi zalíbil natolik, že jsem se rozhodla sbírku rozšířit o další panenky s tématem Celý rok na Valašsku. Dnes mám přibližně dvě stě panenek a dekorací a sbírku nadále rozšiřuji. Čerpám z moravských zvyků a tradic,“ říká Alena Dynková.

Eva Raidová

Západ slunce na beskydském Radhošti a hvězdná obloha s jasným výhledem.
OBRAZEM: Západ slunce na Radhošti a obloha plná hvězd. Co více si turista přeje?
Na dovolené ve Vysokých Tatrách – Štrbské pleso.
Na dovolené ve Vysokých Tatrách aneb Štrbské pleso, tatranská pohádka