Paní Helenka Valehrachová se společně s dalšími pěti klienty za účasti tříčlenného doprovodu z řad zaměstnanců Alzheimer Home zúčastnila programu Fajna dílna konaného v Dolních Vítkovicích.

Klienti Alzheimer Home zde měli připravený program – seznámení s 3D tiskem. Viděli, jak 3D tiskárna pracuje a odnesli si s sebou malý výrobek, což je velmi potěšilo. Také na vlastní kůži zjistili, co dokáže skener a měli možnost sami sebe vidět plasticky.

Východ úplňku měsíce nad Pustevnami.
OBRAZEM: Východ úplňku měsíce nad Pustevnami

Ve druhé části programu pracovali v keramické dílně, kde si vytvořili s pomocí formy hliněnou misku. Zdobili ji razítky a skleněnou rýží. Přibližně za 14 dnů si svůj výrobek vyzvednou ve Fajne dílně.

Jednalo se tedy o aktivitu mimo domov pro seniory stižené Alzheimerovou chorobou. V každé skupince se pracovalo se třemi klienty, skupinky se vzájemně vyměnily. Klientům byla věnována individuální péče, vedle doprovodu personálu se o ně starali dva úžasní a dobře naladění mistři z Fajne dílny.

Senioři si rovněž prohlédli prostory truhlářské a šicí dílny. Ve Fajne dílně jsme byli poprvé v květnu, tenkrát to bylo nové i pro ni, neboť jsme byli první seniorskou skupinou, která zde takový program realizovala. Dílna je zaměřená zejména na předškolní a školní mládež, tedy na studenty. Cílem dílny je mládež motivovat k zájmu o řemeslo.

Děti.
Zdařilé Zábavné odpoledne v areálu Bílovecké nemocnice

Náš program byl šitý klientům na míru. V dílně jsme strávili více než původně plánovaných 90 minut, neboť klienti byli zvídaví a také si pečlivě vyzkoušeli, jak keramiku, tak pozorovali 3D tiskárnu. Zjistili, jakou má tiskárna teplotu, vzali si do ruky materiál, ze kterého se tiskne. Vyzkoušeli si i výrobky truhlářské dílny, viz foto paní Helenky.

Po této zkušenosti jsme nabyli přesvědčení, že se takové aktivity mohou zúčastnit i další naši klienti. A proto v návštěvách pokračujeme a rozvíjíme další možnosti spolupráce, práce na strojích s jinými materiály, které rozvíjejí a podněcují smysly. Je to hravé a dává to smysl práci se seniory s Alzheimerovou nemocí.

Ivana Bérešová