Cestou na Hukvaldy jsme jeli kolem rozhledny Okrouhlá, která ale byla ve všední den zavřená. Samotná obec Hukvaldy se nachází v předhůří Moravskoslezských Beskyd.

Narodil se zde hudební skladatel Leoš Janáček, v jehož rodném domě se nachází infocentrum. V současné době zde probíhají hned tři výstavy. Leoš Janáček - portrétní fotografie, kde zaujme například ta nejstarší datovaná do roku 1874, kdy měl Janáček pouhých 20 let.

Ranní inverze nad Frenštátem pod Radhoštěm.
OBRAZEM: Působivé záběry. Ranní inverze přikryla části Beskyd i Frenštátu

Další výstava jsou Doodle kresby Olivera Sládka, jedná se o tzv. bezmyšlenkové čmárání po papíře. A určitě zaujmou i olejomalby autora Ladislava Nedělky - na jednom obrazu je nápis „koláče".

Což mi připomíná, že musím doporučit zdejší pekárnu s prodejnou, kde nakoupíte výborné koláčky a také lopaťáky, jak se zde nazývají frgály. A pokud se chcete cítit jako v „Ráji na Zemi", zajděte na výbornou kávu či něco jiného do místní stejnojmenné kavárny. Je zde příjemné prostředí vevnitř i venku.

Hukvaldy jsou rovněž známé dančí oborou. Ve zdejším amfiteátru se koná Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka a najdete tu také hrad, jenž je třetí největší hradní zříceninou v naší republice.

 Tým Šišigami z Matičního gymnázia Ostrava obsadil 3. místo v soutěži Studentská firma roku 2022/2023.
Šišigami z Ostravy „na bedně" v soutěži Studentská firma roku

A sochu lišky Bystroušky zná asi každý, i když možná ne všichni znají její novodobou historii. Nová liška Bystrouška bude opět bronzová. Nahradí tu ukradenou ze dne 18. října 2015. Její tvůrce Adam Krhánek pochází z Jeseníku, ale v Brně plně rozvinul svou profesi sochaře, kyber sochaře, grafika a uměleckého kováře. Hlavně však rozumí 3D technologiím, díky nimž nyní vymodeloval novou lišku Bystroušku pro Hukvaldy, jejíž originál někdo ukradl. Bronzová socha lišky Bystroušky stála na jednom z bludných kamenů hukvaldské obory víc než půl století a její zloděje se nepodařilo vypátrat. Na oblíbené místo turistů se však vrátí.