„Jako tanečník teď svou prací ostatním pomáhat nemohu, tak jsem se rozhodl pomoci alespoň touto formou,“ řekl před svým prvním odběrem v životě sólista baletního souboru Rei Masatomi z Japonska. Spolu s ním přišli poprvé darovat krev i další kolegové, kteří do ostravského souboru přišli ze zahraničí.

Tanečníky doprovodila i šéfka baletu Národního divadla moravskoslezského Lenka Dřímalová. Ta celou akci iniciovala a vysvětlila, co pro ni bylo posledním impulzem k takovému kroku. „ Když si na ulici lidé pletli Reie s Číňanem a nepříjemně na něj pokřikovali, tak jsem si řekla, že bychom tímto krokem vyjádřili, že i cizinci mohou pomoci českým lidem a že je potřeba, abychom v těchto těžkých dobách drželi pohromadě,“ vysvětlila Lenka Dřímalová.

Mezi dárce krve se zařadili i členové baletu Národního divadla moravskoslezskéhoZdroj: Archiv NDM

I pro dlouholetou manažerku Krevního centra FN Ostrava Bc. Naděždu Kalužovou byla tato dárcovská skupina premiérou. „Bylo to úžasné. Ještě nikdy se nám nepodařilo získat dárce mezi umělci. A tím, že nám tady i zatančili, tak vytvořili i takovou zvláštní atmosféru.“

Zásoby krve má ale Krevní centrum ostravské fakultní nemocnice, které patří k největším transfuzním oddělením v zemi, momentálně dostatečné. Dárci na rozdíl od jiných měst chodí i v této době pravidelně.

„V Praze zřejmě ta dárcovská základna není tak flexibilní, protože tam mají krve i plazmy nedostatek. Zrovna v těchto dnech jsme vypomohli nemocnici v Motole,“ popsala aktuální situaci v dárcovství krve vedoucí laborantka Krevního centra Bc. Oldřiška Lakotová.

Podívejte se na videoreportáž: 

#youtube|ItEPT54E8pQ.#

Petra Petlachová