Přece jen podmínky ve Francii, třeba v Provence nebo na Azurovém pobřeží, jsou od těch našich výrazně odlišné. Levandule však potřebuje především dobře propustnou půdu a pak v době vegetace také sluníčko.

Pokud ji toto dokážeme zajistit, umí se odměnit záplavou voňavých fialových květů a v mnohem chladnějších zeměpisných šířkách dokáže přežít bez újmy i naši středoevropskou zimu.

Hranicím nejblíže a pravděpodobně v nejsložitějších podmínkách najdeme zajímavý levandulový svět na Kyžlířově. Manželé Švarcovi tady již několik let zdárně budují na svém rekonstruovaném statku Levandulový labyrint Lela.

Prales Mionší leží v Těšínských Beskydech u obce Dolní Lomná na Frýdecko-Místecku a patří mezi nejzachovalejší svého druhu.
Kam na výlet? Do pralesa nemusíte za oceán. Jeden se nachází u Dolní Lomné

Keříky levandule vysázené do kruhů tvoří zajímavé bludiště, v jehož středu čeká návštěvníky krásná stylová zvonička. Vůně levandule se tu mísí s vůní růžových květů i dalších rostlin dotvářejících letní venkovskou atmosféru.

Příchozí mohou spočinou na dřevěných lavičkách po obvodu labyrintu, vyfotit se v záhonech, ochutnat a vyzkoušet něco z levandulových produktů, které zde pro ně připravují.

Nejinak tomu bylo i letos. Již na konci června mířili na Kyžlířov milovníci levandule i zájemci o focení. Ve dnech 2. až 6. července probíhal tradiční levandulový samosběr, na který se sjelo mnoho návštěvníků z celé Moravy.

Ze života nemocnice v České Lípě.
RETRO: Špitál v dobách minulých. Podívejte se na historické fotky

Kyžlířovské levandulové žně a levandulový samosběr se již pomalu stávají tradicí. Přijďte si proto, třeba příští rok, nastříhat na statek Švarcových levandulovou kytičku, ochutnat levandulové sušenky nebo si zakoupit drobné výrobky z ní. Minimálně si užijete čistého voňavého vzduchu a potěšíte tělo i mysl.

Druhým místem, kde se rozhodli levanduli pěstovat na větších plochách je Levandulový statek v Bezděkově. Kousek od Úsova, kde se již úrodná Haná začíná zvedat v Zábřežskou pahorkatinu, pěstuje rodina Drlíkových levanduli na několika hektarech.

Sokolík Pepík se vydává na rozhledny.
Sokolík Pepík vyrazil na rozhledny. Děti zabaví pohybové úkoly

Přitom začínali teprve v roce 2014 vysázením asi 500 rostlinek. Bezděkov a jeho levandulový festival byl naším úterním cílem.

Nepřízeň počasí a hlavně vytrvalý déšť nám však zabránily užít si levandulových polí, produktů i zajímavého programu. Snad příští rok.

V galerii tak naleznete z Bezděkova jen pár fotografií, všechny ostatní pochází z konce června z Kyžlířovského Labyrintu Lela.

Lucky dnes žije v ráji na zemi.
Psí osudy: Seznamte se s Luckym, kterému zachránila život jedna SMS

Na Moravě však nalezneme ještě jedno zajímavé místo spojené s touto půvabnou rostlinkou. Jsou to Starovičky. Jen pár kilometrů od Hustopečí s jejich mandloňovými sady lze najít voňavá levandulová pole pod kopci Pálavy.

Příhodné klimatické podmínky zde zajišťují možnost sklízet levanduli již od poloviny června. Kromě obvyklé levandule lékařské tady pěstují i lavandin „grosso.“

Ten, narozdíl od levandule lékařské, se nepoužívá pro potravinářské ani lékárnické využití. Jeho intenzivní sladká vůně je dobře využitelná při výrobě parfémů a v aromaterapii. Starovičky však stále zůstávají pouze v kalendáři zajímavých míst naší krásné Moravy, které plánujeme navštívit.

Bělásek ovocný.
FOTO, VIDEO: Fotografka na lovu motýlů. Podívejte se na tu třepotavou nádheru!

V současné době je ale známo asi 45 odrůd levandule. Každá z nich má svoje specifika, velikost, barvu a vůni.

A i když původem ze sluncem zalitých oblastí kolem Středozemního moře, všechna tři výše uvedená místa jsou důkazem toho, že při správné péči a starostlivosti nám může tato voňavá rostlinka dělat radost i v našich končinách.

I když ji většina z nás nikdy nebude pěstovat v tak velkém množství jako v Bezděkově, Starovičkách nebo na Kyžlířově, i ten jeden keřík na zahrádce nebo kytička ve váze nám dokáží domov provonět a život zpříjemnit.

Karel Machyl

Kokořínsko nabízí nespočet tras k výletům.
TIP NA VÝLET: Kokořínsko je jednou z nejkrásnějších lokalit v republice
Město Odry a jeho okolí.
Tip na výlet: Rodiště Mendela nebo mlýn jako z pohádky. Odry mají zajímavé okolí