Putování začneme na Štrbském plese a využijeme hned zrána lanovky, díky které nabereme trochu nadmořskou výšku a pohodlně se vyvezeme na chatu Pod Soliskom.

Predné Solisko, tento impozantní, více než dvoutisícový vrchol, si možná někteří z vás vybaví z filmu Anděl na horách. Hláška „Skáču dobře, skáču rád“ v podání Rudolfa Deyla ml. se stala legendární.

Trochu mu ale při tom vychloubání zhořkla v ústech právě při pohledu na tento kopec. Nabízí krásné výhledy do kotliny pod Tatrami, naším cílem ale nebude. Čeká nás putování nejprve Furkotskou dolinou, kolem obou Wahlenbergových ples s nejvyšším bodem v místě zvaném Bystrá lávka.

Pěchotní srub OP–S 25 v Milostovicích u Opavy.
OBRAZEM: Pěchotní srub v Milostovicích u Opavy z dronu. Podívejte se na unikát

Protože jde o turisticky značně exponovanou horskou trasu a v sedle se na řetězech často tvoří fronta, nechceme ztrácet čas výstupem na Solisko.

Chodník nás zprvu vede asi kilometr směrem dolů po modré turistické značce, brzy se však, v místě zvaném Škutnastá pol’ana napojíme na žlutě značenou trasu, po které již budeme putovat po zbytek dne.

V okamžiku, kdy se vyhoupneme po zhruba hodině cesty přes velký skalní práh, objeví se před námi krásné Nižné Wahlenbergovo pleso. Nádherné vysokohorské scenérie a průzračně čistá ledová voda za krátké zastavení určitě stojí.

Galerie železných soch v Citově.
Parta Mimoňů i třímetrový vetřelec. Už jste viděli příšerky z Citova? Mrkněte se

Pokračování dál k výše položenému Vyššiemu Wahlenbergovu plesu je sice náročné, ale následný výstup na Bystrou lávku už mnohým bere poslední zbytky sil.

Sestup z Bystrej lávky.Sestup z Bystrej lávky.Zdroj: Karel MachylV takovýchto úzkých místech, kde je chodník zabezpečený řetězy a kde se může v krátkém čase nakumulovat větší množství lidí, je vždy dobré zachovat chladnou hlavu.

Znám to ze Sedielka i z Priečného sedla, a i tady někteří zjistili, že sestup na druhou stranu je pro ně horší než vyškrábat se nahoru. Někteří, v tomto případě nadmíru citlivý tatínek dvou ještě školkou povinných capartů, hysterčí, křičí a křečovitě svírají řetězy oběma rukama. Závrať je ale potvora.

Mimochodem, oba caparti to dali bez sebemenších problémů, bez pomoci ostatních se neobešel pouze onen tatínek ve vycházkových teniskách.

Bystrá lávka s nadmořskou výškou 2300 m. n. m. je místem, kde se z Furkotské dostáváme do Mlynické doliny. Jen kousek pod sedlem, abychom nevadili ostatním, je vhodné místo, kde se dá zastavit a odkud jsou krásné pohledy na Štrbský štít nebo vrchol Satanu.

Sluneční paprsky ozařující hřebeny a svahy horských velikánů se střídají s chuchvalci mraků kulících se po jejich úbočích. Shora se naskýtá krásný pohled na Okrúhle a Capie pleso.

K posledně jmenovanému sestupujeme po horském chodníku potkávajíc se s funícími postavami mířícími opačným směrem. Krátká zastávka na jeho břehu poslouží k doplnění energie a brzy pokračujeme dál.

V Luhačovicích si najde každý to své - lázeňský host i turista.
Kam na výlet? Za léčivými prameny, lázeňskými oplatky i kolonádou do Luhačovic

Cesta dolinou je příjemná, je doprovázená již více druhy vysokohorské květeny, přímo na chodníku potkáváme typického obyvatele těchto hor, kamzíka. Pečlivě si hlídá, abychom se k němu nedostali blíže než na nějakých 15 metrů. I tak je to úžasný zážitek.

Chodník nás brzy dovede k Plesu nad Skokom a odtud je to už jen kousek k vodopádu Skok. Impozantní skalní práh překonávají vody Mlynického potoka ve dvou větších proudech. Vodní tříšť znamená v horkém dni příjemné osvěžení.

Ostravská zoo s mnoha zvířaty a velkou botanickou zahradou láká k návštěvě.
S foťákem na lovu zvířecích úsměvů. Ochotně zapózovala panda červená i plameňák

Většinou je tady více turistů, pro mnohé z nichž je Skok hlavním cílem cesty vedoucí od Štrbského plesa. Půldenní ne příliš náročná trasa tak láká i ty, kteří si netroufnou dále a výš k vrcholům.

Fotoaparáty cvakají, lidé pořizují snímky na památku, snaží se zachytit atmosféru tohoto nádherného místa. I my fotíme, chvíli tady odpočíváme a s časovou rezervou se vydáváme „domů“ na Štrbské pleso.

Expozice panenek ve valašských krojích a hravé vědy naleznete na holešovském zámku.
Kam na výlet? Zámek Holešov nabízí dvě zajímavé expozice plné poznání i hravosti

Počasí nám po celý den přálo, všechno jsme zvládli a užili si dosyta těchto kouzelných hor.

Pro Káju trasa znamenala také posunutí osobního výškového rekordu. Odnesly to sice malíčky v botách, ale výška 2300 metrů je zatím maximum, kam se po svých dostala.

Krásný den, hlavně aktivně strávený, zakončujeme sprchou v apartmánu a těšíme se na další poznávání nádherných malých velehor.

Na hradě Helfštýn naleznete nejen historii, ale také například mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston.
Kam na výlet? Na hrad Helfštýn za historií i uměleckým zpracováním kovu

Příště se vydáme k Popradskému plesu. Vystoupáme společně do sedla pod Ostrvou a navštívíme Symbolický cintorín na úbočí Ostrvy, který připomíná oběti těchto hor. Tatry jim přinesly smrt, pro většinu z nich však byly celoživotní láskou.

Karel Machyl

Na dovolené ve Vysokých Tatrách – Štrbské pleso.
Na dovolené ve Vysokých Tatrách aneb Štrbské pleso, tatranská pohádka