Tato akce úspěšně boří předsudky vůči lidem bez domova a zároveň nabízí návštěvníkům kromě tematického kulturního programu také možnost vyzkoušet si přenocování venku na ulici na vlastní kůži.

Důvody, proč je akce tak výjimečná vysvětluje i Evžen Vojkůvka, dlouholetý člen týmu Noc venku Ostrava: „Lidé bez domova jsou nejen aktéry samotného přespání na ulici, ale podílí se také na doprovodném programu, jsou členy týmu, který připravuje celou akci v průběhu roku, a jsou těmi, o jejichž životní situaci jde v této aktivitě především.“

Osmý ročník akce pořádané na podporu lidí bez domova - Noc venku 2019 v Ostravě.
Lidé v Ostravě přespali na ulici, aby upozornili na problémy s bezdomovectvím

Noc venku se letos uskuteční v 9 městech. Kromě Ostravy, kde se Noc venku koná již od roku 2012, letos akci pořádají Plzeň, Dvůr Králové nad Labem, Teplice, Beroun, Moravská Třebová, Znojmo, Praha a Kralupy nad Vltavou.

Zdroj: Youtube

Vstup na akci je dobrovolný, jako vstupné se nevybírají peníze, ale trvanlivé potraviny, v závislosti na potřebách organizací pracujících s lidmi bez domova v daném místě. Tyto dary jsou ihned po skončení akce distribuovány lidem bez domova.

Pomoc v mrazech

Každé z měst zapojených do akce Noc venku má svůj vlastní tematický program. Noc venku Ostrava spolupracuje od roku 2018 také s neziskovou organizací IGLOU CZ, která bude i letos pro návštěvníky Noci venku prezentovat svou unikátní misi - zachránit životy lidí bez domova v období největších mrazů zapůjčením tohoto speciálního nouzového přístřešku.

Ocenění Ženy regionu
Ženou regionu je zakladatelka iglú pro lidi bez domova

V Ostravě budou moci návštěvníci akce sledovat program Doléčovacího centra Renarkon, Klubu Absolvent a Recovery koučů. Hudební doprovod zajistí tradičně kapely Třesk organizace MENS SANA a EMPTY PIPEN. Letos poprvé bude v Ostravě probíhat i prodejní výstava amatérských umělců na téma „Můj vysněný domov“, pod vedením akademického malíře Jurije Naumchuka.

Programy všech participujících měst jsou přístupné na ústředním webu Noci venku a také na fb stránkách zapojených měst. O hlavní bod programu – tedy noc na ulici – však návštěvník nebude nikde ochuzen.

Dominika Najvert