Ostravský klub řecko-římského zápasu prakticky zanikl v roce 2000, ale v roce 2016 bylo znovu do klubu přivedeno pět dětí. V letošním roce čítá oddíl více než 100 členů a může se pochlubit nespočtem titulů mistrů České republiky v mládežnických kategoriích a dokonce i pátým či sedmým místem z mistrovství Evropy.

Jeden ze zakládajících členů, Daniel Havlík, byl letos zvolen reprezentačním trenérem kadetů. Ale ambice máme daleko vyšší. Náš cíl je opět vychovat úspěšné olympioniky a dostat řecko-římský zápas mezi nejúspěšnější sporty na Ostravsku i v celé republice.

Historie TJ Sokol Moravská Ostrava II se odvíjela od klubu AK Hellas, který byl založen v roce 1923. Po sjednocení tělovýchovy a následném „znárodnění“ zápasnické žíněnky členové oddílu ukončili činnost a přešli do Vítkovic. Ve Vítkovicích sportovali až do roku 1959, kdy skupina nadšenců v čele s Václavem Síkorou, Miroslavem Špirutou st., Ondřejem Muchou a dalšími znovu založili zápasnický oddíl TJ Baníku Ostrava. V roce 1966 začala nejslavnější historie ostravského zápasu. V období od roku 1969 neměl ostravský zápas v republice konkurenci, a bylo předem jasné, kdo ligu vyhraje.

Baník Ostrava OKD patřil k nejslavnějším klubům v republice. Vychoval spoustu šampionů, dokonce i olympijského vítěze Vítězslava Máchu. Tento oddíl ale zanikl, nicméně jeho bývalí členové se nyní snaží navázat na jeho někdejší slávu tím, že založili klub Sokol Moravská Ostrava II.

Bývalí členové jsou nyní trenéři a své letité zkušenosti předávají další generaci. Děti a mládež tak vedou nejen ke sportu, perfektní gymnastické a všeobecné přípravě, ale i k týmovému duchu, zásadám fair play, úctě k trenérům, ale i soupeřům a kamarádům z oddílu. Tréninky jsou v areálu TJ Ostrava ve Varenské ulici, nábor nových členů probíhá celoročně. Rádi u nás přivítáme nové členy, kluky i holky od 5 let.

Více informací získáte na našich webových stránkách http://www.zapasostrava.cz nebo Facebooku https://www.facebook.com/zapasostrava

Helena Kramná