Žáci ze Základní školy Vratimov po svém vítězství v v Moravskoslezském kraji postoupili do celostátního kola, které vyvrcholí 23. listopadu 2022. Mají tak šanci získat pro svou školu 60 000 Kč na modernizaci vyučování a postoupit do česko-slovenského finále.

WocaBee (www.wocabee.app) je webová aplikace pro učení cizích slovíček pro školy. Funguje velmi jednoduše – učitel průběžně zadává do aplikace balíky slovíček, které si žáci procvičují 10 různými metodami. Aplikaci již využilo téměř 300 000 žáků a učitelů v České republice i v zahraničí, přičemž průměrné hodnocení dosahuje 5 z 5-ti hvězdiček.

Jazykový WocaBee šampionát v učení cizích slovíček probíhá na českých i slovenských školách již počtvrté. V soutěži se hodnotí píle v učení se slovní zásoby, o které vypovídají body získané za procvičování slovíček v aplikaci, tzv. WocaPoints. V jednotlivých kolech soutěže vítězí třídy, které získají nejvyšší průměrný počet WocaPoints na jednoho žáka. Třída tak soutěží jako tým a v šampionátu si na rozdíl od jiných školních soutěží své znalosti zlepšují všichni žáci ve třídě.

Do celostátního kola soutěže se probojovala třída 5.B ze Základní školy Vratimov z okresního a krajského kola v konkurenci 268 zapojených tříd. V krajském kole soutěže dosáhly v průměru až 4173 bodů, tzv. WocaPoints na jednoho žáka. Pro lepší představu - každá správná odpověď při procvičování slovíček v aplikaci znamená zisk přibližně 2 WocaPoints. Páťáci v Vratimova se během dosavadního trvání soutěže naučili již 1004 nových slovíček.

Paní učitelka Šárka Máchová, která ve třídě vyučuje anglický jazyk, komentuje soutěž a výkon svých žáků následovně: "Jsme nadšeni, že se nám podařilo zvítězit v letošním krajském kole Jazykového WocaBee šampionátu a postoupit tak do kola celostátního. Naši radost násobí také to, že jsme dokázali obhájit naše loňské prvenství. Velmi se mi líbí, že třída během této soutěže pracuje jako jeden tým. Každý má příležitost se podle svých možností podílet na báječném výsledku celé třídy. Své žáky bych chtěla moc pochválit za jejich tvrdou práci, díky které dosáhli skutečně skvělých výkonů."

Vítězové krajských kol aktuálně soutěží v celostátním kole Jazykového WocaBee šampionátu, které vyvrcholí ve středu 23. listopadu. Nejlepší třída z České republiky získá kromě zajímavých věcných cen i atraktivní výhru pro školu - 60 000 Kč na modernizaci vyučování. Zároveň postupuje do bonusového česko-slovenského finále soutěže, které se uskuteční za týden.

Organizátor soutěže a autor aplikace WocaBee Michal Ošvát hodnotí aktuální ročník soutěže následovně: "Čtvrtý ročník Jazykového WocaBee šampionátu je z pohledu účasti škol rekordní - do soutěže se zapojilo až 90 tisíc žáků z celé České a Slovenské republiky. Vítězství 5.B ze Základní školy Vratimov je tak ještě cennější než kdykoli předtím. Nejdůležitějším výsledkem v šampionátu je ale motivace k učení a stovky naučených nových slovíček, které si žáci skutečně zapamatují. Přejeme všem mnoho další radosti z učení cizích jazyků."

Dosavadní výsledky soutěže spolu s podmínkami jsou dostupné na www.wocabee.app/soutez

Jana Čikelová