Divadlo loutek Ostrava (DLO) vyhlásilo v roce 2012 zásadní pravdu pro děti, mládež a jejich rodiče - „Divadlo loutek Ostrava ruší prázdniny!" Byla informace zajímavá a než si plakáty lidé dočetli, byli někteří poněkud zmatení.

Vše se ale rychle vysvětlilo - bylo vyhlášeno Léto s Pimprlaty. V roce 2018 došlo ke změně názvu na jednoduché Pimprléto, které je platné dodnes.

Letošní Pimprléto začalo 16. července Jarmarkem tvořivých nápadů a pak se až do neděle 13. srpna děly věci: V pátky, soboty, neděle připravili umělci dvanáct krásných, podnětných, poetických pohádek, někdy proložených písničkami. Vždy na konci představení děti měly možnost podívat se na loutky a vyzkoušet si s nimi hrát.

V rámci Jarmarku tvořivých nápadů děti tvořily loutky ze dřeva, železa, pomocí drátů, provázků a své zručnosti. V mnoha případech rádi pomohli rodiče či prarodiče. Ve všedních dnech probíhal od 17. 7. - 21. 7. Loutkářský art camp Báry Hubené nazvaný Loutkové divadlo z lípy.V termínu od 24. 7. do 28. 7. se konala Knižní díla a od 31. 7 - 4. 8. pak Loutkářská díla. V odpoledních hodinách o víkendech uspořádali umělci čtyři koncerty.

Pimprléto zakončil v neděli 13. srpna koncert kapely Tomáš Kočko & orchestr. Návštěvníkům zahráli písničku z divadelního představení Začarovaná hruška Jaroslava Bařinky. Jednalo se o valašskou pohádku se zpěvy a tanci. Hudbu, hudební nastudování a režii měl pod palcem Tomáš Kočko. 

„O Pimprléto je rok od roku větší zájem. Naše diváky neodradilo ani deštivé počasí. Dohromady navštívilo všechny pimprletní produkce více než 1500 dětí a dospělých," shrnula úspěšnou akci Mgr. Tereza Zlámalová, tisková mluvčí DLO.

Nyní se divadlo ztiší. Loutky, kulisy, světla a sedačky si odpočinou. Pak nastoupí zase umělci a začne nová divadelní sezona. To, ale bude už jiný příběh…