Začátek historie započal ve Vítkovicích. Vznikl na základě plaveckého odboru sportovního klubu Vítkovických železáren 27. července 1945. Jak šel čas tak se klub stěhoval přes Hrabůvku až do Ostravy Poruby po otevření Plaveckého krytého bazénu s padesáti metrovou drahou. V roce 1993 bylo založeno Občanské sdružení Klub plaveckých sportů Ostrava a v roce 2016 přechází klub plaveckých sportů KPS Ostrava jako zapsaný celek.

Podle informací z klubu je historicky nejúspěšnější plavkyní Barbora Závadová, který se zúčastnila LOH v Londýně a Rio de Janeiro. Členům KPS Ostrava se daří i letos na podzim. Například Bára Matošková a Roman Procházka se o víkendu zúčastnili závodu International Swimm Meet "13 November" 2020 v Severní Makedonii, ve městě Skopje.

Na závody odcestovali pod hlavičkou reprezentačního týmu České republiky. Báře Matoškové se podařilo zvítězit v disciplínách 200 metrů znak- 2:15.35, 100 metrů znak - 1:01,75 a 50 metrů znak - 29,95. Roman Procházka zvítězil na 200 metrů volný způsob v osobním rekordu 1:46,21. "Jak je vidět, tak se intenzivní trénink v průběhu letních prázdnin projevil na výkonnosti našich plavců velmi pozitivně. Na podzimní závody jsou skvěle připraveni nejen naši nejlepší plavci, reprezentanti ČR, ale i ostatní členové našeho KPS Ostrava," informoval Mgr. Libor Kohut, trenér obou plavců a Jan Pala, předseda KPS Ostrava.