Je tomu pár měsíců, co byla Inka Lihocká Nadymáčková (organizace Jménem psa, z. s.) požádána o pomoc s umístěním pejska. Nový domov hledal pes plemene akita inu. Rok a půl starý. Na řetězu.

Cože?

Pózování před fotoaparátem.Pózování před fotoaparátem.Zdroj: Vojtěch Nekarda

Byli jsme přeplnění. Chvíli předtím bylo přijato více pejsků a zahradní útulek patřící k organizaci mírně praskal ve švech. Ale tento případ nám nedal spát, a fotografii, jak je zubožený Aki přivázaný u boudy, jsme měli stále před očima.

Aki byl pes, u kterého i zkušená Inka udělala hluboký nádech a výdech, když ho přijímala. Předcházela ho špatná pověst, paní, která ho přivezla, se ho obávala vůbec i vytáhnout z auta. Ale lze se mu divit? Celý rok a půl svého dosavadního života na řetězu, bez kdovíjaké lásky a péče, často o hladu, bez pohlazení. Toto plemeno vyžaduje speciální přístup, a tady bylo popřeno snad všechno, co akita potřebuje. Jsou to psi velmi inteligentní, učenliví, nesmírně oddaní svému pánovi, ale také tvrdohlaví, nutná je dobrá socializace se psy i s lidmi odmalička, a také úzký kontakt se svou rodinou. Akita odložená dlouhodobě na zahradu bez zájmu trpí ještě víc než mnohá jiná plemena.

Torek u Jany brzy zapadl do smečky.
Psí osudy: Seznamte se s Torkem, který páníčky našel díky správnému načasování

Po pár perných prvních dnech začal Aki roztávat. Už nechtěl nutně sežrat každého, kdo se k němu přiblížil, stále byl ostrý, ale už byl ochoten přijmout, že to s ním lidé myslí dobře. Postupně se z něj při správném zacházení stával miláček a zlatíčko, i když člověk musel mít stále na mysli specifickou povahu akity a Akiho předchozí zlé zkušenosti. V popisku hledajícím nový domov měl uvedeno, že se říká "jednou akita, nafurt akita" - tak oddaní jsou. A Inka ode mě dostala přívěšek na klíče se stylizovanou podobou akity. Aby byla doma "nafurt akita", i pak, až Aki jednou odjede do nového domova.

Aki před a po.Aki před a po.Zdroj: Jménem psa, z.s.

S jinými pejsky není Aki tolik kamarád, a tak se kromě procházek chodil proběhnout do samostatného výběhu. Odtamtud bedlivě sledoval montážní a natěračské práce na novém zahradním domečku, který s výběhem sousedí. Útulkový zahradní domek je totiž splněným snem Inčiny rodiny, která útulek provozuje: bude se zde nacházet zásobárna krmiva, vody, dek, podestýlek, jednoduše všeho, co útulek potřebuje a co se sem dosud muselo denně vozit - při horším stavu cesty (rozbahněná, náledí) nosit dvakrát denně kilometr pěšky v rukou. Za sponzorský dar na pořízení tohoto domku děkujeme zlínskému panu senátorovi Ing. Tomáši Goláňovi.

Beník na procházce.
Psí osudy: Seznamte se s Beníkem a tím, jak se má člověk k psovi chovat

Ještě předtím se Aki stal modelem a hvězdou foto session - to když do útulku přijel náš spřátelený fotograf Vojtěch Nekarda, aby pejsky profesionálně nafotil za účelem hledání nových domovů. Tady teprve vynikl ten obrovský rozdíl: Aki na řetězu u boudy a šťastný Aki v zahradním prostředí výběhu. Akiho fotky vyšly jako jedny z nejlepších ze všech a v budoucnu budou zdobit naše kalendáře a reklamní předměty.

Aki z výběhu sledoval natěračské práce na zahradním domku.Aki z výběhu sledoval natěračské práce na zahradním domku.Zdroj: Inka Lihocká Nadymáčková

Aki nakonec našel svoje štěstí v podobě nové rodiny. Byli jsme v napětí, jak se zvládne zabydlet - dosud hůře snášel změny, a příchod do nového domova velkou změnou je. Nová rodina byla při jeho převzetí poučena o specifikách akity a dostala instrukce, jak předcházet možným problémům konkrétně u Akiho při jeho povaze a zkušenostech. Fotka, jak se spokojený Aki protahuje, ale hovoří za vše. A my si zpovzdálí taktéž spokojeně říkáme: Jednou akita, nafurt akita…

Sylva Kaplanová