Představte si, že stále existují tak zvrácení lidé, kteří pořádají psí zápasy. No, kdybychom si to mohli jen představovat… Ona je to bohužel realita. Smutná realita, že stále ještě jsme jako živočišný druh tak málo vyspělí, že dokážeme pro své pochybné potěšení působit bolest a smrt jinému druhu úžasných živých tvorů. Jednu z nejsmutnějších rolí v celém tomto cirkusu sehrál v roce 2016 středoasijský pastevecký pes Dimitrij.

Dimo měl brzy odjet do nového domova.Dimo měl brzy odjet do nového domova.Zdroj: Jménem psa, z.s.

Dimitrij neboli Dimo je velký statný pes (dnes 69 kilo), svými zvrhlými majiteli určený k tomu, aby se stal bojovníkem na život a na smrt v pomyslné psí aréně. "Bohužel" se neprojevoval dostatečně agresivně, a tak "pořadatele" napadla ještě horší věc - stane se živým cvičným nástrojem pro jiné psy, aby se na něm učili trhat, kousat, zabíjet. Nakonec někdo rozhodl, že bude zastřelen. A v tu chvíli se rozezněl telefon daleko odtamtud, u Inky Lihocké Nadymáčkové, dnes organizace Jménem psa, z. s.

Někdo Dimovi zachránil život. Jeden telefonát má kouzelnou moc. Inka neváhala a psa odvezla k sobě. Není samozřejmě jednoduché ubytovat, uživit a pak umístit do nové rodiny tak velkého psa se špatnými životními zkušenostmi. Na druhou stranu - copak bylo možné nechat ho tam umřít?

Fenka Lusy
Psí osudy: Seznamte se s psí sportovkyní Lusy a její paničkou Anetou

Dima čekala návštěva veteriny a období zotavování. Doktor odhadl rok narození 2012 a předepsal mimo jiné doživotně léky na klouby. Když se Dimo dal dostatečně dohromady na těle i na duši, následovalo hledání nového domova. Asi po dvou měsících se ozval zájemce Dušan ze Slovenska. Sehnat odvoz i předkontrolu prostředí v novém domově na dálku 250 km by bylo obtížné, a tak se Inka vydala sama s Dimem seznámit se s jeho novým potenciálním majitelem. Návštěva skončila zdárně - Dimovou adopcí.

Dimo dnes žije v rodině, kde je jeho zachránkyně i nový páníček.Dimo dnes žije v rodině, kde je jeho zachránkyně i nový páníček.Zdroj: Jménem psa, z.s.

Jen co se Inka dostala domů ze Slovenska, jela na stejné místo, kde byl původně Dimo, pro čtyřletou fenku německého ovčáka Sáru, která měla podobně jako on sloužit jako živý trenažér pro psy cvičené na zápasy a následně byla odsouzená k odstřelu. Inka docílila jejího odebrání a našla jí domov.

Vstříc velkoměstu...a už jsme v cíli!
Psí osudy: Veselé i vážnější příhody z převozů II

Oba výjezdy dopadly úspěšně na všech frontách: pro Dima, Sáru i jejich lidské kamarády. Dimo ve finále našel domov, kde budou oba - jeho zachránkyně i nový páníček. Tehdy nezadaná Inka totiž ještě nevěděla, že při návštěvě na Slovensku se seznámila i ona sama. Při posílání fotek Dima a zpráv z nového domova se všechno postupně zamotalo tak, že se k ní domů Dimo vrátil - i se svým páníčkem.

OSUD ZLATÉHO RETRÍVRA VAŠÍKA JSTE MOHLI ČÍST V JEDNOM Z MINULÝCH DÍLŮ

Inka a Dušan měli svatbu loni v létě. Z minulých dílů Psích osudů znáte jejich svatební fotky s nepostradatelným psím zlaťákem Vašíkem, který měl podobně jako Dimo těžký osud u zvrhlých lidí a který si dnes také užívá domova u nich dvou.

Sylva Kaplanová

Svatební foto Inky a Dušana s rodinou a Vašíkem.Svatební foto Inky a Dušana s rodinou a Vašíkem.Zdroj: Vojtěch Nekarda

Cherrie se dnes už vesele směje.
Psí osudy: Veselé i vážnější příhody z převozů I