Galerie výtvarného umění v Ostravě v loňském roce představila tvorbu umělecké skupiny Přirození, která v moravskoslezské metropoli působila v letech 1989 až 1992. V rámci výstavy se několika svými grafikami prezentoval také krnovský rodák, malíř a grafik Pavel Šmíd. U příležitosti výstavy vyšla také první monografie autora se soupisem jeho více než šesti set uměleckých děl.

Autorkou publikace je badatelka a kurátorka výstavy Renata Skřebská. Zakoupit ji můžete v pokladně Domu umění a na e-shopu GVUO.

„Výstavní projekt Rituály prezentuje více než dvě desítky zejména velkoformátových pláten malíře, grafika a scénografa Pavla Šmída z let 2018 až 2023. Vystavená díla zachycují rituály osobní, jako je tanec, hra, voda a tělesná intimita, dále kolektivní, například míčové hry, nebo i ty obecně spjaté s diktaturami, dobovým nadšením i zdánlivou směšností, za kterou se často skrýval strach a manipulace. Plátna byla zapůjčena ze sbírek soukromých galerií a sběratelů i z malířova ateliéru,“ sdělila k výstavě mluvčí GVUO Jana Malášek Šrubařová.

Expozici doprovázejí i dvě komentované prohlídky s Pavlem Šmídem a kurátorkou Renatou Skřebskou – a to ve čtvrtky 5. října a 9. listopadu 2023. Na programy je nutné se rezervovat předem na webu GVUO. Dům umění je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu je 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli je vstup volný.

Vizitka

Pavel Šmíd (1964), malíř, grafik a scénograf, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Od 80. let 20. století byl ve spojení s autory ze skupiny Přirození (1989 až 1992) a živil se jako aranžér obchodního domu v Havířově. Zpočátku se věnoval zejména grafice. V letech 1990 až 1997 studoval na AVU v Praze v ateliéru profesora Jiřího Sopka, odkud v roce 1992 odjel na studijní pobyt na Polytechnic School v Nottinghamu do Velké Británie. Po studiu již v Praze zůstal. Je spoluzakladatelem pražské hudební skupiny Žhavé rydlo.