Výstava je k vidění pouze v týdnu od 13. do 19. listopadu v přízemí Ostravského muzea.

„Byla strašná zima, ale stejně jsme šli,“ tak na listopadové a prosincové manifestace roku 1989 dnes vzpomínají jejich účastníci. A právě k těmto mrazivým ale nadějeplným dnům sametové revoluce se vrací krátkodobá komorní výstava Ostravského muzea s názvem Svobodné muzeum.

Výstava připomíná klíčové momenty a události z revolučních dní listopadu 1989 v Ostravě. Prostřednictvím fotografií Jiřího Kudělky a Květoslava Kubaly budou návštěvníci přeneseni na bývalé náměstí Lidových milicí (dnešní Masarykovo náměstí) a jiná veřejná prostranství, kde Ostravané svou odhodlaností pomáhali měnit dějiny nejen svého města, ale celého Československa. Revoluční atmosféru přiblíží také autentická nahrávka písní Karla Kryla v jeho autorském podání nebo ukázky dobového tisku včetně samizdatu. K výstavě jsou připraveny také edukační aktivity pro školy. „Studentům bude rovněž představeno období tzv. reálného socialismu, které předcházelo sametové revoluci. Prostřednictvím připravených aktivit se vcítí jak do role stoupence režimu, tak do role jeho odpůrce,“ dodává autor výstavy a muzejní edukátor Jiří Sochorek.

Praktické informace: Ostravské muzeum má otevřeno od úterý do neděle od 10 do 18 hodin, nově i během státních svátků. Spolupráce na výstavě Svobodné muzeum: Archiv města Ostravy, Vědecká knihovna v Olomouci, Ing. Jiří Kudělka, Mgr. Josef Šerka, Mgr. Kateřina Barcuchová, Dagmar Misařová, Aneta Trojáková, Andrea Węglarzyová, Viera Gřondělová.