Žáci se během studia naučí posoudit stav domácích spotřebičů jako jsou například pračky, myčky nebo kávovary, určit druh závady, její příčinu a spotřebič opravit. Za poslední desetiletí prošel trh s elektrospotřebiči zásadními změnami. Zařízení jsou stále více sofistikovaná a nabízí větší množství funkcí a programů. Servisních pracovníků je málo, mnozí odcházejí do důchodu a poptávek na opravy je stále více.

Projekt Naučíme vás to opravit je tak reakcí na dlouhodobý nedostatek opravářů elektrospotřebičů. Má za cíl zvýšit zájem ze strany žáků i rodičů o technické obory a vychovat novou generaci manuálně zručných a teoreticky vzdělaných opravářů. V projektu se spojili přední výrobci elektrospotřebičů Podle autora projektu, generálního ředitele APPLiA CZ Radka Hacaperky, mají v tuzemsku řemeslné služby dlouhou tradici a fungující sítě opravářů jsou základem regionů.

„Kvalitní učební obory vytváří předpoklad pro budoucí fungující infrastrukturu, založenou na těchto službách. Mezi partnery projektu jsou například firmy Amica, Beko, Bosch, Gorenje, Siemens, Electrolux, Tefal, Whirlpool, Miele, AEG nebo Phillips. Ti dávají studentům možnost vyzkoušet si teorii v praxi,” dodává Hacaperka.

Vrcholy Žďár a Skalka jsou v těsném sousedství s horou Ostrý. Jsou odtud nejen na něj překrásné výhledy.
VIDEO: Kam na výlet? K Jablunkovské brázdě na krásné kopce, ale i na psí hřbitov

Do projektu se zapojily kromě Ostravy také školy v Praze, Třebíči, Chomutově, Hluboké nad Vltavou a Plzni. Každá škola má svůj vlastní obor, ze kterého vzejdou servisní technici pro domácí spotřebiče. Jejich seznam a další informace jsou na webu www.naucimevastoopravit.cz. Na stránkách si mohou rodiče přečíst důvody, proč by se jejich děti měly stát opraváři domácích spotřebičů. Žákům je zase k dispozici zábavný kvíz.

Legislativa se soustředí na opravitelnost elektrospotřebičů. Projektu nahrávají také nová pravidla EU, podle kterých je povinností výrobců zajistit držení zásob náhradních dílů po dobu až deseti let. Výrobci musí k novým spotřebičům přibalit také schéma oprav. Navíc budou muset být vyrobeny tak, aby bylo možné prodávané zboží rozmontovat a znovu smontovat pomocí běžných nástrojů. Servisní technici tak začínají být velmi žádanou a nedostatkovou profesí.

Jana Hedencová

Ladovská zima ve Štramberku.
FOTO: Ladovská zima v malebném Štramberku je dechberoucí. Podívejte se
Večerní polský Těšín.
OBRAZEM: Večerní toulky polským Těšínem. Tohle město prostě musíte navštívit