Jejími autory jsou pedagogové Vyšší odborné školy a střední umělecké školy AVE ART v Ostravě Lukáš Dvorský a Marek Břuska. Socha zhotovená ze šrotu podle návrhu ostravského sochaře Lukáše Dvorského má na výšku 4,5 metru.

Více jak 15 tun kovového odpadu je doplněno zelení. Plastika upozorňuje na potřebu chovat se ekologicky a na nutnost recyklace surovin a šetření přírodních zdrojů.

Vznikla k 30. výročí fungování firmy TSR v České republice.

Těšínské Beskydy.
Čtenáři výletují: Těšínské Beskydy slibují okouzlující výhledy

„Skici pro sochu jsem tvořil na základě informací o firmě, tedy kam směřuje, že letos slaví kulaté výročí existence v České republice, že cílí na zelenou budoucnost. Samozřejmě jsem vycházel i z možností poskytnutého materiálu, kterým je šrot, a také ze své dosavadní sochařské zkušenosti. Návrhů jsem naskicoval asi patnáct, ale vítězným se nakonec stal ten první, který jsem zpracoval. Na konečné realizaci jsem spolupracoval s kolegou Břuskou, spolu jsme vybírali materiál z toho, co nám nabídlo místní šrotiště, vymýšleli jsme úpravy jednotlivých profilů,“ řekl Lukáš Dvorský, absolvent sochařské akademie a také autor památníku, který od loňského roku u Fakultní nemocnice Ostrava připomíná oběti střelby.

Socha je složena z různých kovových profilů, součástí jsou například profily svodidel či kolejnic a různé výpalky, celkem obsahuje přes 15 tun kovu. Podle Dvorského bylo nejobtížnější kotvení jednotlivých profilů k základové desce, protože některé mají váhu okolo 500 kilogramů.

Babylónská věž.Babylónská věž.Zdroj: Ivana Gračková

Dnes už je Dorka královnou polštářů, labužnicky se vyvaluje a v kuchyni musí o všem vědět.
Psí osudy: Seznamte se s Dorkou, špatným bývalým páníčkem a paranormálními jevy

Na jejich umístění byla proto zapotřebí i pomoc šikovných jeřábníků a další pracovníků šrotiště. Oba tvůrci spolupracovali s firmou TSR v Ostravě už v minulosti. U příležitosti dokončení revitalizace areálu zhotovili z kovu zeměkouli, která zdobí pozemek vedle správní budovy.

„Tehdy šlo o jiný typ práce. U zeměkoule nás firma oslovilo s již jasnou představou toho, jak má vypadat dílo, které bude symbolizovat rozsah působnosti firmy, která operuje ve třiceti zemích světa. Výtvarný proces tam nebyl skoro žádný, jednalo se pouze o řemeslnou činnost," objasnil Lukáš Dvorský.

Zeměkoule.Zeměkoule.Zdroj: Ivana Gračková

Oba tvůrci působí jako pedagogové na VOŠ AVE ART Ostrava, která jako jediná v MSK nabízí obor umělecký kovář, a to i ve formě rekvalifikace. Obor už má asi 120 absolventů, mezi nimi dokonce pět dívek.

Vytvoření sochy ve svém ostravském areálu iniciovala společnost TSR k připomínce 30. výročí svého vstupu do České republiky. Aktuálně v Česku provozuje největší síť kovošrotů, její podstatnou činností je vracet do života použitý kov a šetřit tak druhotné suroviny.

Čápi v Dřevohosticích v roce 2020.
Hnízdí u vás čápi? Pomozte posčítat čápata na hnízdech

„Socha bude našim zaměstnancům připomínat cílení naší firmy na udržitelnou budoucnost a bude určitě i zajímavostí pro naše obchodní partnery, kteří k nám do areálu přijíždějí,“ řekl jednatel TSR CZ Jaroslav Palla.

Ivana Gračková

Šilheřovice a zámecký park.
TIP NA VÝLET: Zámek i park v Šilheřovicích lákají k romantické procházce