Představení literárního díla proběhlo za přítomnosti samotné autorky a ilustrátorky Denisy Fialové. Společně pak s primátorem statutárního města Ostravy Janem Dohnalem knihu pokřtili. Podle ředitelky Ireny Šťastné je knížka pro ostravské prvňáčky pilotním projektem Knihovny města Ostravy, který město Ostrava finančně podpořila.

Publikace cílí na podporu čtenářské gramotnosti a tříbení čtenářských dovedností u dětí ve věku 6 - 7 let. Do prvních tříd ve školním roce 2023/2024 nastoupí v příspěvkových organizacích městských obvodů v Ostravě přesně 2605 žáků.

Současně knihovna přichystala bezplatnou registraci do všech dvaceti devíti poboček Knihovny města Ostravy. „Psát pro začínající čtenáře mě neobyčejně těší. Připadám si jako klíčník, který dětem podává klíček od tajemné brány ke čtení. Kdo se nechá zlákat a vstoupí do světa písmenek, slov, vět a příběhů, může objevit poklad, který mu nikdo nevezme," řekla při křtu knihy Lenka Rožnovská.

Nedílnou součástí knihy jsou ilustrace ostravské výtvarnice a designérky Denisy Fialové, které dotváří příběh a pomáhají udržet pozornost začínajícího čtenáře. Děti i jejich rodiče se mají na co těšit. Maminka, tatínek či babička nebo dědeček vezmou první dny nového školního roku do rukou knihu a dítěti, vnučce či vnoučkovi začnou číst úvodní kapitolu.

Vše se ztiší, bude klid, ani televize nebude hrát a mobil leží stále pořád zapomenutý vedle kartáčku na zuby… Třeba to nebude jen pohádka.

Josef Zajíc