„Jsem nadšený z ochoty mladých lidí věnovat svůj volný čas dobrovolnickým aktivitám. Je to vlastně pomoc na druhou: studenti pomáhají zlepšovat životní prostředí a zároveň se při tom věnují starším lidem, kteří mohou vedle nich pookřát a třeba si užít i nějakou tu legraci. Kromě sázení stromků je součástí projektu Student v lese i úklid klestí, zakládání motýlích luk, v plánu je i sbírání bukvic a žaludů. Jsou to všechno skvělé nápady, za které všem zúčastněným děkuji,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Letos se do projektu od dubna do začátku prázdnin zapojilo zhruba 200 dobrovolníků, jedním z nich byla i herečka Kamila Janovičová, královna z pohádky Tajemství staré bambitky 2, která se stala patronkou tohoto projektu. Stromky se studenty a seniory sázela v Kateřinicích na Novojičínsku po ukončení natáčení pohádky. Hodí se taková práce pro královnu?

"To víte, že se hodí, a navíc takovou práci i umí! Nezapomeňte, že královna jsem až v druhém díle Bambitky. V prvním dílu jsem byla hrnčířova dcera a ta samozřejmě sázet stromečky zvládne. Sázeli jsme mladé buky se středoškoláky a seniory. A fungovalo to báječně. Potěšilo mě, jak se tyto generace doplňovaly, jak se zajímaly jedna o druhou. Studenti chtěli vědět, čím senioři byli v produktivním věku, starší generaci zase zajímalo aktuální studium těch mladších. Společně jsme zasadili na 300 stromečků, osázeli jsme celou připravenou paseku," řekla patronka projektu herečka Kamila Janovičová s tím, že se těší na další sázení. Přijede na jednu z plánovaných podzimních beskydských akcí.

Do celkem 13 akcí se letos od dubna do začátku července zapojilo zhruba 200 dobrovolníků. Sázeli stromky, uklízeli les, vytvořili motýlí louky.Do celkem 13 akcí se letos od dubna do začátku července zapojilo zhruba 200 dobrovolníků. Sázeli stromky, uklízeli les, vytvořili motýlí louky.Zdroj: Nikola Birklenová

Kromě sázení stromečků uklízela další skupina dobrovolníků v Kateřinicích klestí, stejně tak v Kunčicích pod Ondřejníkem. Novinkou letošních aktivit Studenta v lese je zakládání motýlích luk. Jde o oddrnění a úpravu vhodných lokalit a jejich osetí speciální směsí s patnácti druhy lučních květin. Motýlí louky jsou tak nově v Paskově, Bohumíně a v Domově seniorů Sluníčko v Ostravě.

„Celkově se už letos zapojilo na 200 dobrovolníků. Velký kus práce odvedli studenti z Bezpečnostně právní akademie v Michálkovicích, z Biskupského gymnázia v Ostravě nebo z Gymnázia Františka Živného v Bohumíně. Velkou černou skládku zlikvidovali studenti z Waldorfské střední školy. Už tradičně patří mezi dobrovolníky studenti z gymnázia Prigo a také z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida. Letos se báječně zapojují členové Seniorklubu Bohumín a také senioři z Ostravy-Poruby," vyjmenoval autor projektu Ivan Sekanina a vysvětlil, že Student v lese je jednou z aktivit Spolku Počteníčko, jehož je zakladatelem a předsedou.

Projekt Student v lese bude pokračovat také přes prázdniny. Největší část prací, hlavně sázení stromků a sběr bukvic i žaludů čeká dobrovolníky na podzim. Během září a října by mělo jít nejméně o deset akcí v Beskydech. Spolek Počteníčko přitom počítá kromě studentů a seniorů také se zapojením firemních dobrovolníků. Podobně jako loni, kdy stromky v Beskydech sázeli dobrovolníci z Krajského úřadu v Ostravě. Projekt se neobejde bez podpory partnerů, tím největším je Moravskoslezský kraj. Podrobnosti a kontakty najdou zájemci na webových stránkách projektu Student v lese.

Nikola Birklenová