Gymnazistky Tereza Škárková, Emma Bysková a Jana Drábková si výborně poradily se zajímavými disciplínami soutěže např. vědomostním testem z fyziky, hrou na operátora jaderného reaktoru nebo si vyzkoušeli, jak složité je řídit elektrizační rozvodnou soustavu.

Zlatou medaili 40. pokračování soutěže vybojovali studenti Gymnázia Jana Palacha v Mělníku, stříbro získali průmyslováci z Třebíče, jako třetí se umístil tým Gymnázia T. G. Masaryka z Hustopečí. Prosincové finále bylo vyvrcholením korespondenční soutěže, které se zúčastnilo celkem 49 tříčlenných družstev ze základních a středních škol z celé ČR.

Dvouhodinový program moderoval Vladimír Kroc z Českého rozhlasu spolu s Ing. Pavlem Sukem z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na pražské ČVUT, který se zároveň zhostil úlohy odborného porotce.

 Soutěž je součástí vzdělávacího programu společnosti ČEZ. Navazuje na projekt osvětových besed „Energie – budoucnost lidstva“, který běží nepřetržitě již 20 let. V důsledku koronavirové pandemie byly letos v březnu poprvé od roku 2000 přerušeny osvětové besedy Energie – budoucnost lidstva nejstaršího vzdělávacího projektu společnosti ČEZ. Od začátku dubna ale program pokračoval on-line a prostřednictvím videokonferencí tak každý den několik desítek žáků a studentů základních a středních škol diskutovalo o energetické budoucnosti. V průběhu celého roku takto proběhlo 187 distančních besed.

 Školy, které mají zájem zapojit se do projektu, si mohou bezplatnou besedu objednat na adrese info@hejlservis.cz nebo na telefonním čísle 606-472-428.

Martina Drábková