První srpnový superúplňkový Měsíc, který se k Zemi přiblíží na méně než 360 tisíc kilometrů, dosáhne na pozemské obloze o něco většího úhlového průměru než obvykle. Bez dalekohledu ale lidské oko větší průměr nadcházejícího úplňku nemusí postřehnout.
Označení superúplněk ale není astronomickým termínem. Poprvé jej v roce 1979 použil astrolog Richard Nolle. Proč zrovna zvolil hranici 360 tisíc kilometrů se už nedozvíme, snad proto, že po 90 procent své dráhy je Měsíc od Země dál než oněch 360 tisíc kilometrů.
Dne 2. srpna 2023 v 8 hodin (půl dne po úplňku) bude Měsíc 357 307 kilometrů od Země a 30. srpna 2023 v 18 hodin (půl dne před úplňkem) bude ještě blíže, a to 357 185 kilometrů. Pro srovnání, když je Měsíc v odzemí, je téměř o 50 tisíc kilometrů dále (více než 406 tisíc kilometrů),“ konstatovali odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.
Vzhledem k tomu, že se současně bude jednat o druhý takový úplněk v jednom kalendářním měsíci, dostává tento úkaz ještě přídavek „modrý“. S barvou ale nijak nesouvisí. Pořekadlo ‘jednou za modrý měsíc‘ se od roku 1946 po nesprávném výkladu amatérského astronoma Jamese Hugha Pruetta používá pro označení druhého úplňku v jednom kalendářním měsíci.
Perseidy, zvýšený počet meteorů, pak lidé budou moci zaznamenat kteroukoli noc od 10. do 15. srpna, kulminovat tento jev bude 13. srpna ráno.
VÝZVA DENÍKU
Koukáte rádi na noční oblohu a snažíte se objektivem zachytit atmosféru superúplňku? Pošlete nám své úlovky i s krátkým popisem, kde se vám je podařilo získkat, přes formulář v rubrice Čtenář reportér.