Ve středu 22. listopadu mohli lidé dorazit na přednášku na téma HIV a AIDS na půdu Lékařské fakulty Ostravské univerzity a po přednášce si nechat bezplatně zjistit zdravotní stav v mobilní poradně před areálem Lékařské fakulty.

Testování na vir HIV

Akce v Ostravě vyvrcholí o týden později ve středu 29. listopadu. Před obchodním střediskem Forum Nová Karolina budou medici znova v mobilní poradně čekat s nabídkou testování na vir HIV. Událost podpořili zástupci Dopravního podniku v Ostravě a ve stejný den bude městem projíždět tematická tramvaj.

Francouzský specialista na AIDS profesor Luc Montagnier, který zemřel začátkem února 2022. Po jeho smrti se vynořila řada dezinformací spojovaných s jeho jménem
Po smrti vědce Montagniera se opět rozběhly fámy, nejčastěji o očkování a AIDS

Při příležitosti Světového dne boje proti AIDS 1. prosince uspořádali příslušníci ostravských organizací, které zajištují prevenci proti nemoci a viru, informační a preventivní akce v Ostravě.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity připravila pro veřejnost přednášku lékařky kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava MUDr. Aleny Zjevíkové, Ph.D. na téma pandemické období spojené s virem a nemocí HIV a AIDS.

Po přednášce bylo k dispozici testování, které převážně využili studenti v rámci výuky. „Přednáška byla o infekci HIV zaměřená na Českou republiku, ale i celý svět. Údaje o počtu nakažených lidí v České republice, způsoby léčby a informace o stádiích onemocnění,“ uvedla Zjevíková.

Do tramvaje i obchodního centra

Ve středu 29. listopadu - dva dny před Světovým dnem boje proti AIDS, budou zkušení medici bezplatně a anonymně testovat lidi před nákupním střediskem Forum Nová Karolina od dvou hodin odpoledne do šesti hodin večer. Výsledky provedeného testu jsou známy do patnácti minut.

„Před obchodním střediskem Forum Nová Karolina je vyšší koncentrace lidí, než před Lékařskou fakultou. Následné zájemce oslovujeme sami a většinou lidé reagují a souhlasí s testováním přímo na místě,“ informovala Monika Střelková, vedoucí poradenského centra ROZKOŠE bez RIZIKA.

Turbínu vynalezl na počátku minulého století profesor brněnské techniky Viktor Kaplan.
Hromosvod i léky na AIDS. Češi toho dali světu mnoho, o něčem lidé ani netuší

Z důvodu většího povědomí o nemoci se organizátoři rozhodli rozložit program akcí na dvě středy. Zároveň se pořadatelé připojili k Evropskému týdnu testování.

„Myslím si, že se jedná o velmi závažné téma, protože mladí lidé často nepoužívají kondomy a žádnou jinou ochranu proti pohlavně přenosným nemocem. Snažíme se šířit základní povědomí ve školách s výukou sexuální výchovy,“ řekla studentka Lékařské fakulty Kristýna Jansová. Doplnila, že v poslední době je větší počet mladých lidí, kteří se zajímají o prevenci, zejména z důvodu sociálních sítí, kde vidí spoustu informací.

TRAMVAJ PROTI AIDS
K akci se připojili i zaměstnanci Dopravního podniku v Ostravě. Od dvou hodin odpoledne a následující tři hodiny bude Ostravou projíždět „TRAMVAJ PROTI AIDS“ mezi zastávkami Poruba Vozovna a Hlavní nádraží. Cestující DPO dostanou možnost seznámit se s informacemi o výskytu a způsobu nákazy virem HIV.


Na akcích se podílejí členové a zájemci z ostravských poboček Mezinárodní asociace studentů medicíny, Česká společnost AIDS pomoc, z. s., ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s. a Zdravotní ústav Ostrava.