Dolní Moravu znám od doby, kdy jsme sem začali jezdit se studenty střední školy na různé kurzy. Je to už nějaký ten rok a při každé další návštěvě jen koukám, co všechno tady zase vyrostlo, co přibylo.

Do povědomí veřejnosti se Dolní Morava dostala díky moderním lyžařským areálům, na něž je navázána celá řada dalších atrakcí a zajímavostí. Jednou z největších je bezesporu Stezka v oblacích.

Dílo architekta Zdeňka Fránka je zhotoveno ze dřeva a oceli a svou konstrukcí patří k ojedinělým stavbám tohoto typu nejen v rámci naší republiky.

Výstava Prácheňského muzea v Písku návštěvníkům prozradí, jak naši předkové bojovali se zimou.
Retro kamna, teplomety i péřové duchny aneb Čím se v zimě zahřívaly naše babičky

Stavba vysoká 55 metrů je v provozu od prosince roku 2015 a nachází se pod vrcholem Slamníku v nadmořské výšce 1116 metrů. Dřevěný chodník je bezbariérový a jeho délka dosahuje více než 700 metrů.

Dnes tvoří jednu z dominant horského střediska a každoročně přivítá tisíce návštěvníků všech věkových kategorií. Nabízí několik atrakcí, z nichž nejvíce asi láká síťová kapka na jejím vrcholu, ale také třeba tobogán pro rychlejší sjezd dolů nebo síťový rukáv oblíbený zvláště dětmi.

Co však přitahuje návštěvníky určitě nejvíce jsou kromě samotné stavby nádherné výhledy do krajiny. Sky Walk je svou konstrukcí skutečně ojedinělá a její obdivovatelé míří na Dolní Moravu z celého světa.

Průzkum opuštěné nemocnice, ve které se za válci léčili vojáci.
URBEX: Za války se zde léčili vojáci, dnes areál nemocnice zeje prázdnotou

V době výstavby a zahájení provozu si většina z příznivců a milovníků zdejšího kraje nedovedla představit, že by ji mohlo ještě něco dalšího trumfnout.

A přece. Sky Bridge 721, nejdelší visutý most na světě, se nachází jen pár stovek metrů od Stezky v oblacích. Lávka dlouhá 721 metrů překonává ve výšce 95 metrů nad zemí hluboké horské údolí a spojuje dva horské hřebeny.

Vede od chaty Slaměnka přes Mlýnské údolí s Mlýnským potokem až na hřeben protilehlého Chlumu. Její výstavba trvala téměř dva roky a otevřena byla v květnu roku 2022.

I v prosinci letošního roku vypadá zámecké okolí v Raduni spíše jako na jaře či na podzim.
OBRAZEM: Raduň láká k focení v každém ročním období. Nyní vypadá spíše jarně

Americký časopis Time zařadil visutý most na Dolní Moravě mezi nejoblíbenější místa světa roku 2022.

V hlavní turistické sezoně je lávka pouze jednosměrná, teď v zimě se na ni dá dostat i z ní vystoupit pouze na straně u Slaměnky. Všichni, kdo ji tedy projdou se musejí ještě stejnou cestou vrátit zpátky.

Ne všem dělá výška lehké houpání dobře, výhledy však nabízí parádní. V pondělí ráno jsme byli pár desítek minut jediní, kteří se na něm nacházeli.

V létě je potřeba pro velký zájem rezervovat si vstup na určitý den i hodinu s dostatečným předstihem.

Jeden den v zasněženém Bělském lese.
OBRAZEM: Takhle to vypadalo před svátky v Bělském lese. Zkrátka jako v pohádce

Resort na Dolní Moravě ale nabízí celou řadu dalších atrakcí. Kromě sjezdových tratí jsou to bobové dráhy, dětmi oblíbený Mamutíkův zážitkový park nebo trailové tratě různé obtížnosti.

Každopádně je zde mnoho krásných turistických tras, rozhleden i dostatek ubytovacích kapacit všech možných kategorií. Kraj má nejen krásnou přírodu, ale i neméně zajímavou historii.

Právě v těchto místech byla za první republiky, těsně před druhou světovou válkou budována obranná linie, a tak zde nacházíme ve stráních i lesích betonové řopíky i velké obranné tvrze.

Děti z lesních školek si užívají zimní zábavu venku.
Dobré rady do rodiny: Zima táhne děti ven. Máme tipy, jak si vycházku užít

Centrem oblasti je bezesporu historické město Králíky, nad kterým se vypínají věže kláštera Hedeč. I ten, podobně jako celá řada dalších zajímavostí, stojí určitě za návštěvu.

Krajina pod Kralickým Sněžníkem má návštěvníkům co nabídnout v každé roční době a za každého počasí. Tak možná zase někdy příště na viděnou.

V novém roce 2023 vám přeji pevné zdraví a mnoho šťastných kilometrů při objevování krás naší vlasti.

Karel Machyl

Fenka Mirinka z Náchoda.
Podívejte se: Psům to v zimě sluší! Chlupáči nosí svetry, bundy i overaly
Pohádka S čerty nejsou žerty
KVÍZ: Máte rádi české pohádky? Otestujte se, jak se v nich vyznáte
Adventní koncert na Staré Vodě.
VIDEO, FOTO: Adventní koncert na Staré Vodě, tajemném poutním místě