Dnes si vás, vážení čtenáři, dovolím pozvat do místa, které sice neoplývá přírodními krásami, neomámí vás vůní lesa nebo lučních květů, ani zde neuslyšíte tady bublat horský potok. Přesto je to místo krásné, nádherné, minimálně v evropském kontextu zcela mimořádné.

Dolní oblast Vítkovice (DOV) je místem, které se mění před očima a je vyhledáváno turisty z celého světa. Někdejší rozsáhlý industriální komplex zahrnující vysokopecní provoz, koksovnu a černouhelný důl nabývá postupně zcela nového významu a již nyní je ojedinělým vzdělávacím, kulturním a společenským centrem.

Nedaleko samotného centra Ostravy tak dnes najdeme národní kulturní památku Dolní Vítkovice, která je dokonce zapsána na seznam Evropského kulturního dědictví.

Počátky Vítkovických železáren sahají až do první poloviny 19. století a postupně se k hutím přidala koksovna, černouhelný důl Hlubina, plynojem, pracovalo tady celkem šest vysokých pecí. Poslední odpich byl proveden 27. září 1998.

S útlumem těžby uhlí a hutního provozu přišly o práci stovky a tisíce lidí, hledalo se nové využití takto rozsáhlého areálu.

Od prvotních úvah o rozebrání a odstranění všech budov a technologií převážil naštěstí názor, že takto unikátní záležitost si zaslouží záchranu a nový život.

Beats for Love, Colours of Ostrava nebo americké motocykly

A tak dnes jistě mnozí milovníci populární hudby mají ve svém kalendáři zapsány festivaly, jakými jsou Beats for Love nebo Colours of Ostrava. Oba se konají v těchto úžasných industriálních kulisách a přitahují tisíce mladých lidí každým rokem.

Areál však toho nabízí mnohem více. Najdeme zde naučné trasy, které nás provedou všemi důležitými místy dřívějšího průmyslového komplexu, děti i dospělí mohou bádat a žasnout v science centru Svět techniky s učebnami, laboratořemi, 3D kinem, milovníkům kultury je jistě známa multifunkční aula GONG vybudovaná v prostorách dřívějšího plynojemu.

Mezi atrakce patří bezesporu vyhlídková věž Bolt Tower s barem a kavárnou ve výšce bezmála 80 metrů. V areálu DOV se nachází hornické i zemědělské muzeum, lezecká stěna nebo Dětský svět.

Úžasné industriální prostory zde našel také prodejce nejstarší americké motocyklové značky Indian. Mezi vize využití areálu patří umístění krajské vědecké knihovny do budovy bývalé koksovny nebo vybudování vysokoškolského kampusu.

Při procházce areálem návštěvníky již dnes láká téměř desítka kaváren a barů s pestrou nabídkou občerstvení a skvělé kávy.

Pro ty, kteří touží zažít východ slunce nad vysokými pecemi se nabízí i možnosti ubytování. Je toho skutečně mnoho a věřte, že nebudete odcházet zklamáni.

Označení Ostravské Hradčany si toto místo zaslouží určitě právem.

Karel Machyl