„Jedna z výhod našeho kraje je sousedství hned se dvěma zeměmi. Můžeme se tak vydávat bez dlouhého cestování za poznáním krajiny, památek a kultury našich sousedů. Je rozhodně co objevovat,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Práh prvního vodopádu Kamieńczyka se nachází v nadmořské výšce 843 metry. Jde o trojstupňové kaskády o celkové výšce 27 metrů padající do soutěsky dlouhé asi 100 metrů. Její kolmé skalní stěny dosahují více než 25 metrů výšky, šířka v některých místech nepřesahuje 4 metry. Za prostřední kaskádou se nachází jeskyně – Złota Jama neboli Zlatá jáma, kde se vyskytuje pegmatit a ametysty.

Pustevny mají letní sezonu v plném proudu, 29. 6. 2023.
VIDEO; Na kolik vyjde výlet na Pustevny? Hřeben Beskyd zdobí nové sochy

K vodopádu vede cesta z centra města červenou nebo černou turistickou značkou. Další přístup je ze záchytných parkovišť, která se nachází na hlavní cestě z Jakuszyc, a to nedaleko příjezdu do Szklarke Poręby. Na těchto záchytných parkovištích lze za poplatek ponechat auto.

Vodopád Szklarky je na konci města, u cesty směrem na Jeleniu Góru v soutěsce Szklarky. Ve střední části soutěsky, na skalním prahu v nadmořské výšce 520 metrů, je vodopád, který padá dolů spirálovitě postupně se zužující kaskádou. Je vysoký 13 metrů. Na levém břehu skalního prahu se nachází tůně – vyhloubeniny na dně potoka nebo řeky.

Sukiennice na Hlavním náměstí v Krakově.
Tip na výlet: 15 zajímavostí z polského Krakova, které se jen tak nedozvíte

První zmínky o vodopádu Szklarky pocházejí již ze středověku. I během dalších staletí se o vodopádu psalo, objevoval se v rytinách a na obrazech, protože toto místo bylo vždy považováno za romantické a krásné.

V roce 1868 byla u vodopádu postavena hospoda, která byla později přestavěna na dnešní turistickou chatu Kochanówka. Zvláštní turistickou zajímavostí byla v 19. století regulace přítoku vodopádu a následné spouštění vody poté, co návštěvníci zaplatili.

Miniarboretum u Holubů, Staříč, říjen 2021.
Kam na výlet doma i za hranicemi? Poradí Hravé pohraničí

Přístup k vodopádu je od parkoviště u silnice E65, přes dvě lávky. Za nimi je rozcestí – vpravo vede široká stezka končící vyhlídkovou terasou na vodopád u chaty Kochanowka; po této stezce je vodopád dostupný i vozíčkářům.

Druhou možností je cesta z centra Szklarske Poręby po zelené turistické značce podél říčky Kamienna nebo po černé turistické značce po okruhu kolem Szklarské Poręby.