Jednak rozlehlostí parku, který se rozprostírá na zhruba sedmi hektarech, ale také zachovalými interiéry a historií zdejšího zámku.
To, co mě přimělo navštívit Lešnou, byl původně především park, o němž si můžete podrobné informace najít na mnoha odkazech na internetu. Květen je období, kdy vykvétají nejen známé šeříky, ale především rododendrony a azalky.
Pravděpodobně nejznámějším parkem u nás, který proslavily právě kvetoucí pěnišníky a azalky, je park v Průhonicích. Ten je však na jednodenní výjezd docela časově náročný, tak jsem hledal alternativu a našel ji právě v parku v sousední Lešné.
Historie místního zámku sahá do 16. století, kdy byla tehdejšími majiteli přestavěna původní vodní tvrz. Přestaveb a dostaveb však zámek během své existence zažil skutečně mnoho. Tou poslední, která mu vtiskla klasicizující novogotický ráz, prošel v polovině 19. století, v době, kdy byl v držení šlechtického rodu Kinských.
V té době došlo také k úpravě okolních pozemků a vznikl tak nádherný anglický park s řadou cenných dřevin. Zámecký park, druhý nejcennější na severní Moravě, je unikátní neobvyklým bohatstvím stromů, keřů i bylin, které postupně od jara nakvétají nejen na loukách, ale i v keřových a stromových skupinách.
Setkat se tu můžete s magnoliemi, šeříky, ambroní, sekvojovci, javory, štědřenci, kdoulovci i obrovskými buky a platany. Nejvíce však v jarním období zaujmou návštěvníka právě azalky a rododendrony.
Úplná záplava barevných květů zdobí až staleté jedince, kteří určitě pamatují poslední držitele, rod Kinských. Ve stínu stromových velikánů lze v parných dnech spočinout a kochat se výhledem na zámek nebo druhově pestré kvetoucí louky.
Ač nejsem fanouškem prohlídek historických interiérů hradů a zámků, v tomto případě jsem nakonec rád, že jsem měl možnost poslechnout si i něco o historii tohoto sídla a prohlédnout si pokoje a komnaty zdejšího zámku.
K hlavním lákadlům této kulturní památky patří unikátní malované stropy, původní barokní podlaha i mobiliář z přelomu 19. a 20. století z majetku tehdejších pánů Kinských.
Ke skvostům patří zejména bohatě intarzovaný sekretář a raritní balustrádové zábradlí vyrobené překvapivě z plechu. Součástí stálé expozice je také historická školní třída.
Mimochodem, v zámku byla ve druhé polovině 20. století umístěna základní škola a je až s podivem, že výzdoba i některé kusy nábytku nedoznaly větších škod a vzácné části zůstaly zachovány až do dnešních časů. Přesto však měli restaurátoři práce dost.
Komentovanou prohlídku zámku mohou aktuálně zájemci završit návštěvou expozice historických dětských kočárků.
Celý rozsáhlý areál zámku a parku je nyní spravován Muzeem regionu Valašsko a je využíván návštěvníky z řad žáků základních a středních škol i širokou veřejností.
Jako zpestření výuky regionálního dějepisu je zdejší zámek ideální. Environmentální výchově pak velmi dobře poslouží rozsáhlé prostory anglického parku, který je otevřen celoročně.
Prostory zámku si lze pronajmout také ke krátkodobým akcím. V historických interiérech probíhají nejen svatební obřady, ale sál v přízemí slouží také k přednáškám, konferencím i koncertům.
Zkuste si tedy i vy, s přáteli nebo dětmi, udělat výlet do Lešné. Od Hranic i ValMezu je to kousek.
Karel Machyl