Od 26. září 2023 zde bude k vidění výstava s názvem Ukrajinská pole orná a válečná, která je součástí projektu Ministerstva vnitra Putinův hlad.

Výstava se zabývá velmi aktuálním tématem ukrajinského zemědělství, které představí v několika perspektivách. Prostřednictvím exponátů, fotografií i virtuální reality vás zavede přímo na Ukrajinu, do míst, kde zuří válečný konflikt.

Podzimní Farmářské trhy u OC Futurum v Ostravě.
Co nabízely a za kolik? Farmářské trhy v Ostravě lákaly na domácí produkty

Výstava bude k vidění do 31. července 2024. Více na www.nzm.cz

Dozvíte se informace o struktuře a zemědělství na Ukrajině a o jeho významu nejen pro tamní lokální ekonomiku, ale i pro globální svět. Vystaveny budou autentické vraky tří kusů zemědělské techniky z Černihivského regionu. Zničený kombajn, traktor a secí stroj symbolizují dopady násilného válečného konfliktu, který se nevyhýbá ani zemědělství a lidem v něm pracujících.

Ukrajina byla nazývána „obilnicí Sovětského svazu“ či „obilnicí světa“ a zajišťovala velmi významný podíl na evropských i světových dodávkách různých zemědělských komodit. Dnes je značná část zemědělské půdy na Ukrajině poznamenaná válkou.

Pochod fanoušků Baníku Ostrava před utkáním se Zlínem (23. září 2023).
VIDEO: Chachaři se deště nelekli! Baník, my jsme Baník, znělo Ostravou

Projekt Putinův hlad
Název projektu Putinův hlad odkazuje na cílenou formu hybridní války vedenou současným Ruskem.V některých částech světa může tento stav způsobit nové vlny hladomoru a následné migrace. Samotná výstava připomene také tragédie spojené s rozpoutáním hladomoru na území Ukrajiny a jiných částech SSSR v průběhu 20. století. V neposlední řadě výstava přiblíží spojitost s Ostravou, kdy Vítkovické železárny a přidružené podniky během minulého století realizovaly celou řadu významných staveb na Ukrajině. Výstavu doprovodí exteriérová fotografická výstava.