Absolvoval let z Frankfurtu do Whitehorse, kde navštívil muzeum z dob zlaté horečky. Celá expedice si nakoupila zásoby a připravila vše k odjezdu. Nechali se přepravit po silnici Klondike Highway k mostu přes Hooly River, vzdáleného 480 km. Tam započali svou cestu po řece Pelly River.

Po 30 km však museli vše sbalit a přenést veškerý náklad divokou přírodou Hooly Canyonu. Dále pokračovali po řece až k první indiánské vesnici Pelly Crossing, kde doplnili zásoby, ovšem nedali si ani pivo, protože je zde zákaz prodeje a konzumace alkoholu. Po celou dobu splouvání řeky měli na jídlo jen těstoviny, vločky, chlebové placky, konzervy a chytali ryby, hlavně štiky a lipany. Viděli v divočině losy, medvědy baribaly, orly bělohlavé a kolem řeky stopy vlka.

Pustevny a Radhošť - známá hřebenovka v září 2022.
OBRAZEM: Trasa Pustevny - Radhošť. Známá hřebenovka pod drobnohledem

„V noci nás ohromovala polární záře. Tři týdny v divočině jsme kromě dvou vesnic nepotkali ani jediného člověka, jen pozůstatky srubů po lovcích. Řeka byla nádherně čistá a silný proud nás unášel denně 20 až 40 km. Počasí ve dne bylo slunečné, teploty v rozmezí 15 až 20 stupňů, v noci se blížily k nule. Expedici vedl zkušený cestovatel Miroslav Podhorský, rodák z Havlíčkova Brodu, žijící v Německu, který již splavil desítky řek v Kanadě a Aljašce. V šesti lidech, ve třech kánoích, jsme zdolali řeku v délce 450 km a nechali se převést zpátky do města Whitehorse. Tam jsme si konečně dali pivo v místním baru, dopřáli teplou koupel a nechali si oholit fousy u místního holiče, aby nás civilizace přijala zpět mezi sebe. Zůstaly nám jen krásné vzpomínky na krásnou, nedotčenou přírodu“, vzpomíná Petr Nedvídek.

Pelly River je historická řeka, po které se plavil v roce 1843 Robert Campbell, zaměstnanec Hudson Bay Company a vůbec první běloch, který se dostal do srdce Yukon Territory a k řece Yukon. Založil u soutoku Pelly a Lewes River Fort Selkirk, první obchod na území Yukonu. Pelly River pojmenoval po tehdejším řediteli Hudson Bay Company Siru John Henry Pellymu.

Milan Nedvídek

Do rubriky Čtenář reportér může přispět kdokoliv, kdo rád fotografuje, píše, zajímá se o aktuální dění a je ve správný čas na správném místě. Své snímky, texty i krátká videa můžete posílat prostřednictvím webového formuláře nebo na e-mail: tipy.morava@denik.cz. Děkujeme!

Velké Karlovice jsou rájem dřeva - zdejší kaple stráží sochy, které představují různá povolání.
Kam na výlet? Pokud máte rádi přírodu i umění, navštivte valašské dřevěné sochy
Na Ondřejník a Skalku za účelem úklidu odpadků. Příroda nám není lhostejná.
Turistický deník: Sbíráte také v horách odpadky? Nenechte přírodu zanedbat lidmi