Na budovách Krajského úřadu v Ostravě i u Nové radnice zavlály modrobílé izraelské vlajky. „Odsuzujeme násilí a nespravedlnost. Proto před Krajským úřadem Moravskoslezského kraje vlaje vlajka Izraele,“ oznámil kraj na sociální síti X (dříve Twitter). K podpoře se přidalo i vedení města Ostravy.

Vlajka Izraele před Krajským úřadem Moravskoslezského kraje v Ostravě, 8. října 2023.
Před Krajským úřadem Moravskoslezského kraje v Ostravě zavlála vlajka Izraele

„Na podporu napadené zemi visí mimořádně na budově Nové radnice izraelská vlajka. Ve vedení města jsme také rozhodli, že radniční věž a most Miloše Sýkory budou večer nasvíceny v modré a bílé, tedy barvách vlajky státu Davidovy hvězdy,“ uvedl primátor Ostravy Jan Dohnal.

U některých židovských objektů nejen v Ostravě se v rámci preventivních opatření objevily v posledních dnech policejní hlídky.

„Bezpečnostní situaci vyhodnocujeme nepřetržitě i v mezinárodním kontextu. Ačkoliv nemáme informace o aktuální hrozbě na našem území, preventivní opatření v rámci běžného výkonu služby nyní přijímáme ve vztahu k významným židovským objektům a kulturním památkám,“ napsala policie na síti X. Zvýšené preventivní opatření potvrdila i mluvčí Krajského ředitelství policie Soňa Štětínská.

„S ohledem na aktuální situaci i my na severní Moravě reagujeme na situaci, která nastala,“ uvedla mluvčí.

Krnovan Radek Zajíc zveřejnil rodinné fotografie z cest po Izraeli, které vznikly jen pár dní před útokem Palestinců.
Rodina z Krnova zažila v Izraeli poslední dny míru. Pak přišel útok Palestinců

Pod kontrolou policie je i Židovská obec v Ostravě-Mariánských horách, která zajišťuje náboženský a kulturní život svých členů a pečuje o kulturní a náboženské památky. „Naše bezpečnost je zajištěna,“ uvedla předsedkyně Židovské obce v Ostravě Milena Slaninová.