Tentokrát zavítáme trochu dále od mých rodných Hranic, stále však zůstaneme na Moravě. Prostřednictvím fotografií se vám, vážení čtenáři, pokusím ukázat především přírodu tohoto kouzelného pohoří.

Všechny fotografie jsou pořízeny na cestě vedoucí z Červenohorského sedla na legendární chatu Šerák.

Tam i zpět budete mít v nohách něco kolem dvaceti kilometrů, což není málo. Není to tedy dvouhodinová procházka. Půlden zabere jako nic.

Jak uvidíte na fotografiích a jak je pro hory typické, počasí se mění rychle. Mlhu mrznoucí na vousech během několika minut vystřídá jasná obloha umožňující daleké výhledy.

Kromě své délky není však cesta nikterak náročná a zvládne ji každý průměrně zdatný turista.

Potkáte i spoustu dětí školou povinných, které rodiče od mládí vedou k poznání a starají se o jejich zdatnost. V Jeseníkách najdete spoustu krásných cest a tras.

A tyto hory nejsou jen o Pradědu. Ten je asi díky své dostupnosti nejnavštěvovanějším místem těchto hor, spoustu dalších zajímavých míst se ale nachází po celém kraji.

Lyžařům jsou jistě dobře známy sjezdové tratě, na nichž se drží sníh i dlouho do jarních měsíců, běžkaři využívají desítky kilometrů upravených stop a turisté ví, že Jeseníky mají co nabídnou v každém ročním období.

I ti, kterým možná žádná z uvedených pohybových aktivit nic neříká, však třeba znají Priessnitzovy lázně v městě Jeseník, jiní navštívili Dlouhé stráně, obdivuhodné technické dílo sloužící k výrobě elektřiny.

I v podhůří najdeme spoustu zajímavostí. Velké Losiny s jejich papírnou a historií spjatou s čarodějnickými procesy jsou zase přitažlivé pro milovníky historie.

Přiložené fotografie tak ukazují jen malou část z nepřeberné mozaiky přírodních krás a zajímavostí tohoto kraje. Pojďte tedy nahlédnout.

Karel Machyl