Během virtuálního výletu do jaderných elektráren Dukovany a Temelín nebo k zeleným obnovitelným zdrojům čekají účastníky unikátní pokusy, praktické ukázky a soutěže o ceny. Prohlídky „Virtuálně v elektrárně“ absolvovalo z pohodlí domova už přes 31 tisíc školáků i dospělých zájemců, řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Proč nosí jaderníci žluté kombinézy? Kolik nožiček má chladicí věž? A jak dlouhý je list větrné elektrárny? To je jen drobná ochutnávka bohatého energetického menu, který začali ve virtuálním televizním studiu ČEZ servírovat profesionální moderátoři, zkušení elektrárenští průvodci a experti na telefonu. Zbrusu nový formát exkurzí do ekologických energetických provozů oživuje distanční výuku na školách a zpestřuje lidem jednotvárné dny bez zábavy.

Na co ještě se mohou účastníci vylepšeného formátu on-line prohlídek elektráren těšit? Špičková technika interaktivního TV studia umožňuje propojit unikátní 3D modely, animace a videa ze zákulisí. Další novinkou jsou fyzikální pokusy, originální rekvizity dovezené přímo z elektráren a prostor pro divácké dotazy. Někteří z virtuální show neodejdou s prázdnou, mají totiž možnost vyhrát v soutěžích o ceny. „Hosté se s námi podívají i tam, kam se při běžných exkurzích nedostanou. Hravou a názornou formou jim ukážeme, jak se rodí bezemisní energie a kam se ubírá moderní energetika 21. století. Doufám, že v létě budeme moci naše infocentra a elektrárny znovu otevřít, aby si u nás naši virtuální návštěvníci získané znalosti ověřili. On-line prohlídky ale v určité podobě plánujeme zachovat i nadále,“ říká Kateřina Bartůšková.

Zájem o on-line prohlídky je obrovský, od jejich spuštění na konci loňského roku se k do elektráren virtuálně podívalo už přes 31 tisíc návštěvníků. „A to nemluvím o pozitivních ohlasech, kterých přišlo nepočítaně. Tohle všechno nás přivedlo na myšlenku posunout hranice ještě o kousek dál a nabídnout lidem v této nelehké době zážitek, na který opravdu nezapomenou. Vymysleli jsme pro ně program, který je ještě rozmanitější, interaktivnější a zábavnější. Těší nás, že touto cestou pomáháme studentům i učitelům zpestřit distanční výuku a umožňujeme lidem alespoň virtuálně cestovat. Věříme, že je zbrusu nová podoba našeho on-line bádání v zákulisí elektráren nabije nejen poznáním, ale i pozitivní energií,“ vysvětluje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Účast na prohlídkách bezemisních elektráren si zájemci zajistí jednoduše na webu www.virtualnevelektrarne.cz. On-line přenos z televizního studia bude probíhat až do konce školního roku. Na každý všední den je vypsáno až 8 termínů hodinových exkurzí – dopoledne pro školy, odpoledne i pro veřejnost. Připojení probíhá přes platformu MS Teams. Všechny exkurze jsou zdarma.

Projekt „Virtuálně v elektrárně“ doplňuje pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ nabízí dětem i učitelům navzdory epidemii. V on-line prostředí například pokračují interaktivní besedy Energie – budoucnost lidstva, týdně také přibývají novinky a zajímavosti na vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz.

Vladislav Sobol