Vládní opatření, která zasáhla do výuky na všech školách, trvají už druhý měsíc. Většina rodičů, žáků i učitelů si už na nový systém výuky zvykla a pružně se přizpůsobila, nicméně všichni se shodují na jednom - přímý kontakt ve škole nelze ničím nahradit. Žákům chybí spolužáci a dokonce i učitelé, což vyplynulo i z dotazníků, které vyplňovali žáci AGEL Střední zdravotnické školy. Část respondentů ve věku mezi 15ti a 18ti lety dokonce uvedla, že se do školy už vysloveně těší.

Změn ve výuce proběhlo v AGEL Střední zdravotnické škole v uplynulých týdnech hned několik. Vedení školy a učitelé zareagovali pružně a už týden po uzavření škol podstoupili školení na systém Moodle, se kterým začali téměř ihned pracovat. Systém umožňuje vkládat učivo a přednášky, psát on-line testy a zároveň usnadňuje komunikaci mezi učitelem a žákem.

Někteří učitelé zvolili výuku přes Skype, třeba jako zástupkyně ředitele z Českého Těšína PhDr. Karin Delongová, která takto vyučuje odborné předměty. „Museli jsme se rychle přizpůsobit, ale myslím, že jsme to zvládli dobře. Zrovna dnes jsem dobrala téma on-line výukou přes Skype a zkoušela jsem žáky přes Messenger, kde máme vytvořeny skupiny. Snažíme se studenty nepřetěžovat, ale probrané učivo už teď i zkoušíme, na což se nám nejvíce osvědčil právě Moodle a Google formuláře. Příprava zabere dost času, ale už jsme si v tom vytvořili systém,“ dodává zástupkyně ředitele.

Výuka na dálku - AGEL Střední zdravotnické školyZdroj: archiv Lucie Drahošová

Stejně jako v Českém Těšíně, i v ostravské pobočce školy zcela proměnili výuku a z některých učitelů se stali téměř přes noc programátoři a youtubeři - třeba jako učitel angličtiny Petr Křístek. Ten začal natáčet výuková videa, která svým studentům ukládá na youtube a zároveň vede online konverzační hodiny přes webkameru. Přes Moodle se stal profesionálem, který vytváří animace a výukové programy, takže žáci mají bezpočet možností, jak se témata z angličtiny naučit. „Věřím, že cizí jazyk se člověk jen z učebnice nenaučí, proto dělám všechno pro to, abych byl žákům k dispozici, mohl s nimi i na dálku konverzovat a hlavně aby je to také bavilo a něco si z učiva odnesli,“ shrnuje svůj postoj k výuce Petr Křístek.

V dubnu měla zdravotnická škola v Ostravě-Koblově otevírat akreditovaný kvalifikační kurz na Sanitáře a v první chvíli se zdálo, že bude vše odloženo na neurčito. Nakonec se však povedlo připravit potřebné podklady a z běžného kurzu se stal online akreditovaný kurz, jehož teoretickou část budou účastníci absolvovat přes internet. Škola připravila výuková skripta, přednášky se převedou do online prostředí a kurz může již 4. května začít. Jeho účastníci se pak s vyučujícími tváří v tvář potkají až při praktické části, která bude probíhat už přímo v nemocnici. Díky této formě studia tak může už v červenci nastoupit do nemocnic na pozici Sanitář, kterých je akutní nedostatek, až patnáct úspěšných absolventů.

Bc. Lucie Drahošová