Vy, co sledujete moje příspěvky déle, víte, že často vzpomínám na travnaté náhorní roviny, zvlněnou krajinu Potštátska, okolí Spálova, ale i Středolesí nebo Uhřínova.

A právě tam zavítáme. Přesněji řečeno, podíváme se do okolí Winkelsdorfu, osady na polovině cesty mezi Boškovem a Středolesím.

A zase nebudeme potřebovat ani celý den, ba ani půlden. Těch osm kilometrů, které jsme po výletě měli v nohách, jsme nachodili za necelé tři hodinky.

Prostory nikdy nezprovozněné jaderné elektrárny Zwentendorf.
Atom konserve. Nahlédněte do útrob nikdy nezprovozněné jaderné elektrárny

Ale pojďme vyrazit. Cesta z Hranic do Milenova, nahoru přes Uhřínov a Středolesí není nijak daleká. Auto necháváme jen kousek za posledním domem Středolesí a dál už vyrážíme po svých.

Na Winkelsdorf, dnes známý pod českým názvem Kouty, jsou to zhruba dva kilometry po hezké pohodlné cestě s krásnými výhledy na Beskydy i Hostýnské vrchy.

Ještě před Kouty doporučuji odbočit na polní cestu doprava směrem k myslivecké kazatelně a kolem ní dojít až na zelenou turistickou značku vedoucí turisty pozvolna ze Středolesí až do údolí Bradelného potoka.

V ZOO Brno mohou návštěvníci vidět téměř osm set zvířat více než dvou stovek druhů.
Psouní sváča nebo pohled krokodýla. Podívejte se na fascinující snímky ze ZOO

Do něj však dnes nezamíříme, možná někdy příště. I tady se nám však otvírají krásné výhledy směrem k Potštátu, Kyžlířovu, Partutovicím.

Cesta přes pole ke Koutům by vzhledem k dopolednímu dešti nebyla asi ideální, proto se vracíme kolem kazatelny zpět na spojovací asfaltovou cestu a za chvíli jsme na Koutech.

Osada, do konce druhé světové války pojmenovaná Winkelsdorf, patřila, a i v současné době patří k Boškovu, místní části Potštátu.

Tradiční podzimní Srdíčkové dny začínají v pondělí 19. září. Ilustrační foto.
Tváří podzimních Srdíčkových dnů je malý Adámek, do ulic vyrazí dobrovolníci

Mimochodem, do Boškova je to jen kousek, opět necelé dva kilometry. V Boškově stojí za návštěvu určitě areál starého německého hřbitova s kostelíkem sv. Máří Magdalény. Je oprýskaný, poznamenaný stejně jako hřbitovní zeď zubem času, ale je ve své syrovosti a autentičnosti opravdu krásný.

Trochu jsem počítal, že mě na Koutech budou i tentokrát vítat moje holky, kravičky vždy tak obdivující koně pod řídítky mého Z-tka.

Přesunuli je však zase na jiné pastviny, tady je prázdno. Vlastně ne tak úplně. Hvizdy a slovní povely prozrazují, že se zde něco děje.

Dny NATO 2022 se uskutečnily i za chladného počasí ke spokojenosti všech návštěvníků.
OBRAZEM: Technika, která nás chrání. Dny NATO 2022 čtenářským objektivem

A skutečně. Pastevečtí psi vedení svými páníčky předvádějí svoje umění v ovládání ovčího stáda. Sice na dálku, ale pěkná podívaná. Když se to umí, je to doslova koncert.

Raději se ale nepřibližujeme. Jednak nechceme rušit a pak také nevíme, jak by reagovala naše Kessynka. Možná by se něco z pasteveckého umění naučila, mnohem pravděpodobnější je však narušení průběhu celé akce. V lepším případě štěkotem.

Samotu nebo osadu tak raději obcházíme pastvinami vpravo. Pomalu se už začíná stmívat, poslední sluneční paprsky ozařují květy bodláků a ve vypasené trávě svítí klobouky žampiónů vyrůstajících po stovkách z kravinci pohnojených pastvin.

Mlýn jako v pohádce, lidé v něm ovšem nežijí.
FOTO: Vraťte se o stovky let zpátky. Mlýn si zahrál ve filmu Jan Žižka

Některé menší také míří do tašky a my pomalu míříme zpět k našemu autu. Ještě pár fotografií zapadajícího sluníčka, bedel trčících z louky jak stožáry a za chvíli jsme u Středolesí.

Cesta domů přes Kouty, Boškov a Potštát je už jen zakončením pěkného podvečerního výletu.

V galerii naleznete nejen fotografie ze zářijového nedělního odpoledne, ale i pár jiných z těchto míst. Ty byly pořízeny někdy na přelomu května a června. Jsou na nich i vzpomínané koutecké kravičky.

Karel Machyl

Pasekářskou stezkou za poznáním.
Voňavé pastviny, zvlněné kopce aneb Pasekářskou stezkou za poznáním na Zlínsku
Huuk a Boy.
Psí osudy: Seznamte se s trojčaty. Dva vyhráli nový život, třetí odešel milovaný