S blížícím se koncem prázdnin opět prováděli pracovníci KHS MSK kontrolu vody v místech, kam chodí se chodí lidé v Moravskoslezském kraji nejčastěji koupat.

V okresech Karviná se jednalo o tři koupací místa, a to na Těrlické přehradě, Vrbické a Kališovo jezero, v okrese Bruntál se v hledáčků hygieniků ocitla Nová Pláň, Roudno a Leskovec na Slezské Hartě, rybníky Tvrdkov, Edrovice, Pod hradem v Bohušově, na Opavsku pak Stříbrné jezero a nádrž v Budišově nad Budišovkou.

V Těrlické přehradě plavou medúzy. Lidé se jich bát nemusí, neublíží

Byly odebrány také vzorky k ověření vývoje kvality z vodních ploch, které v minulém týdnu vykazovaly zhoršenou kvalitu vodu, a to z hlediska výskytu sinic - vodní nádrž Čerťák a tři místa Žermanické přehrady.

Žermanická přehrada, 25. srpna 2023, Lučina.Žermanická přehrada, 25. srpna 2023, Lučina.Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

Jak dále uvádí v tiskové zprávě, ve vodní nádrži Čerťák na Novojičínsku se hodnoty sinic v odebraných vzorcích příliš nezměnily, voda je nadále hodnocena červeným symbolem, tedy voda nevhodná ke koupání. V souvislosti s koupáním v této nádrži se mohou vyskytnout zdravotní potíže (střevní či žaludeční potíže, bolest hlavy, vyrážky, zarudlé oči, rýma) nejen u vnímavých jedinců, ale i běžné populace.

V souvislosti s teplým a slunečným počasím došlo ve vodní nádrži Žermanice ke zhoršení kvality vody, a to z důvodu zvýšení množství sinic ve vodě.

Lidmi velmi vyhledávaná vodní plocha zvaná Karvinské moře.
Léto, jak má být: na plážích okolo Karvinského moře je nabito

Z uvedeného důvodu je voda v této nádrži nebezpečná ke koupání a k dnešnímu dni byl ze strany KHS MSK vydán veřejnou vyhláškou, opatřením obecné povahy dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání na koupacích místech Lučina, Soběšovice a Dolní Domaslavice. Tento zákaz platí do odvolání a v případě, že nebude odvolán, do konce koupací sezóny 2023.

Průběžně pokračují kontroly kvality vody v provozovaných přírodních koupalištích s přírodním čištěnímvody a nádržích ke koupání. Kvalita je jednak ověřována provozovateli těchto koupališť, ale takév rámci dozorové činnosti KHS MSK - dostupné výsledky za poslední týdny jsou k dispozici zde.