Díky novému vybavení, které má nosnost přes 200 kilogramů, postačí nyní k obsluze pacientů nyní jedna osoba. Pořízení nového zvedáku, který nahradil starší mechanický typ, přišlo téměř na 200 tisíc korun. 

Počet obézních pacientů stále roste a práce s nimi je náročná. Nová moderní zdravotnická pomůcka přinese pacientům neurologického oddělení větší komfort a usnadní práci zejména sestrám a dalšímu zdravotnímu personálu, protože zvedání za pomoci techniky je bezpečnější a pohodlnější. "Na našem oddělení nám pomáhá při zvedání pacientů, především těch, kteří jsou trvale upoutáni na lůžku. Zvedák pomáhá ošetřovatelskému personálu také při hygienické péči pacientů," říká staniční sestra neurologického lůžkového oddělení Bc. Eva Haxha s tím, že elektrický zvedák umožňuje horizontální i vertikální zvedání a přemisťování nemohoucích pacientů.

Mobilní zvedák pomocí závěsného kurtu slouží ke zvedání a přesunu pacientů z postele, ze země nebo ze židle apod. Je poháněn baterií, disponuje elektricky nastavitelným pojezdem a zdvihací kapacitou až 205 kilogramů. Je určen pro přesun na krátké vzdálenosti, například ze židle na lůžko nebo do koupelny či toaletu. Zvedák je také vybaven různými bezpečnostními ochrannými prvky, a například senzorem přetížení nebo zadní kolečka jsou vybavena brzdami. Disponuje také mimořádnou manévrovatelností, a to i ve stísněných prostorách.

„Každodenní práce sester a ošetřovatelů s imobilními pacienty je opravdu fyzicky velmi náročná. Pomocí zvedáků bez problémů zvládáme rutinní úkony jako zvedání, přesuny do koupelny, na vozík a změny poloh," dodala staniční sestra.

Radka Miloševská