Národní parky a rezervace ve východní Africe jsou místa, kde se stále ještě prohání velké množství divokých zvířat. Dokumentarista Enrico Gombala, který navštívil několik chráněných území v Keni, Tanzanii a Ugandě, představí tato místa i zajímavé druhy místních rostlin a živočichů, které zde pozoroval.

Nový druh vzácného primáta v Zoo Ostrava: kočkodan Hamlynův.
Vzácný druh primáta nově v Zoo Ostrava: kočkodan Hamlynův

Některé jsou pro tento region endemické a nikde jinde na světě se nevyskytují. Své povídání doprovodí Enrico Gombala množstvím jedinečných fotografií tamní přírody. Kromě toho představí i život Masajů, jejichž domovem je rozsáhlé území na pomezí Keni a Tanzanie.

Gepardí rodinka.Gepardí rodinka.Zdroj: Enrico Gombala/Zoo Ostrava

Nebudou chybět ani rady na cestu a obecná pravidla pro návštěvu afrických národních parků a rezervací. Příliv turistů přináší peníze, které lze využít nejen k nezbytné údržbě a ochraně rezervací, ale i ke zlepšení podmínek pro místní obyvatele, kteří pak berou existenci národních parků a rezervací jako zdroj obživy, a ne jako omezení.

Fascinující proměny přírody během střídání ročních období.
OBRAZEM: Fascinující proměny přírody během střídání ročních období

Přednáška se mimořádně koná ve výukovém centru zoo vzdáleném asi 5–7 minut chůze od vstupu do zoo (nedaleko pavilonu Tanganika). Připraveno bude drobné občerstvení.

Šárka Nováková