Pražané mají další areál pro trávení volného času. Spodní část Výstaviště je nyní otevřena pro sportování, grilování či odpočinek. Dostat se do ní dá vstupy ze Stromovky. Jejich brány jsou otevřeny od 7 do 22 hodin. „Chceme, aby zde Pražané trávili volný čas, i když tu neprobíhá žádná akce, a nemuseli za to platit,“ vysvětlil pražský radní Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Hned u brány láká k občerstvení nový gastropavilon s venkovním zastřešením. Ze zanedbaného prostoru zmizely nejrůznější pozůstatky budov a parkovišť, které nahradila upravená zeleň. Vysypány jsou pěšinky mezi loukami. Zcela přeložená je takzvaná bruselská cesta. Obnovitelé parku neopomněli ani na ekologické aspekty, pro zalévání se využívá voda z retenčních nádrží.

Přibližné místo, kde vznikne rybník o rozloze 6952 metrů čtverečních a hloubce 2 metry. Objem vody bude cca 13 500 metrů kubických.
Na Letné vyroste nový rybník. Má pomoci v boji proti suchu

Mezi sportovní atrakce patří například venkovní posilovna či unikátní parkurové hřiště s překážkami, které zatím není nikde jinde v Česku. Nechybí ani sprchy a záchody. Na své si přijdou rodiny s dětmi, pro nejmenší se na Výstavišti v příštím týdnu otevře obří pískoviště.

Gril se zapíná přes SMS kód

Velkým lákadlem jsou dva veřejné grily s posezením. Opékání dobrot je ovšem nutné si zarezervovat předem online a zaplatit za ně poplatek 100 korun. Jedině tak se elektrická plotýnka na hodinu rozpálí. „Po zaplacení vám přijde SMS, jejíž kód zadáte do panelu u grilu. K dispozici jsou pitná voda a základní potřebné nářadí,“ popsal Tomáš Hübl, předseda magistrátní firmy Výstaviště Praha.

Masovou či vegetariánskou grilovací výbavu je možné zakoupit přímo v gastropavilonu. Pro ty, kdo přijdou na piknik s holýma rukama, zde jsou piknikové koše. „Rozložíte se na louce a můžete si vše užít,“ řekl Hübl.

Ilustrační foto.
Praha má další odběrové místo. Na Výstavišti se bude testovat formou drive-thru

Práce na obnově přinesly správcům Výstaviště celou řadu překvapení. „Kamkoli kopnete, najdete něco nečekaného. Hlína pod trávníky ukrývala betonové panely. Kdysi tu bývala parkoviště. Pod nimi bylo elektrické vedení, které není nikde zakreslené. Ale když překopnete kabel, je bez proudu celé sídliště,“ líčil Hübl. „Areál je památkově chráněn, musíme tak řešit i ruiny ze sedmdesátých let,“ doplnil Vyhnánek.

Příměstské tábory a sportovní kempy

Kvůli revitalizaci byly vytěženy tisíce tun stavební suti, většina se zrecyklovala na cesty a pěšinky v parku. Magistrátní firma Výstaviště Praha také významně přispívá do městské i státní kasy. „V roce 2019 činily tržby 2,5 miliardy korun, což jen státu přineslo daňový výnos zhruba půl miliardy,“ prozradil Vyhnánek.

Produkční zde plánují v nejbližší době pořádat menší kulturní akce do sto lidí. Od léta zde budou příměstské tábory a sportovní kempy.

Samostatnou kapitolou je dostavba Průmyslového paláce, jehož levé křídlo vyhořelo v říjnu 2008. Magistrát má nyní všechna potřebná stavební povolení a připravuje vypsání veřejné zakázky na dostavbu. Zhotovitel by měl být vybrán do konce roku.

I přes současnou krizi se potřebné dvě miliardy najdou. „Investice jsou nejlepší pomocí ekonomice a nemá smysl je zastavovat,“ dodal Vyhnánek, který má mimo jiné na starost rozpočet hlavního města.

Předzahrádka u restaurace. Ilustrační foto.
S pivem konečně na předzahrádku! Podle opozice Praha jejich povolování nezvládla