Při vytápění elektřinou lze zvolit dvě cesty: buď využít elektrické přímotopy, anebo akumulační kamna.

Přímotopy vytápějí buď neustále, anebo v případě dvoutarifních sazeb pouze za nízký tarif. Druhou variantou je využití akumulačních kamen. Ta teplo akumulují během nízkého tarifu a za pomoci ventilátoru jej rozvádějí i v situaci, kdy je vysoký tarif. Jejich nevýhodou je vyšší investice i tepelné ztráty při této akumulaci tepla.

Odborníci se proto shodují, že vytápění elektřinou rozhodně nemohou doporučit domácnostem, které váhají, čím nahradit dosluhující neekologický kotel na uhlí. Jejich konec je nařízen na 1. září příštího roku a tomu, kdo v něm bude nadále topit, hrozí velká pokuta.

Petr Woff
Odborník na energie: Vytápět elektřinou je snadné, ale drahé

Vytápění elektřinou by se jim ale prodražilo ještě víc. „V případě nezateplené nemovitosti se může přechod výrazně prodražit a domácnost, která má spotřebu nad 20 MWh, zaplatí jen za elektřinu i více než 100 tisíc korun ročně,“ uvedl energetický analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.

Šetříme za energieZdroj: DeníkŠetříme za energieNová topná sezona je tu. Jak ušetřit? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů topení? Kde získat peníze na nové topidlo? Deník.cz opět přináší seriál Šetříme za energie. Každou sobotu v novinách a na webovém speciálu zajímavé rady a tipy pro majitele domů a bytů.