O co jde? Nově by se soutěže v České republice jmenovaly ligy. Od první a druhé jako profesionálních, až po osmou, což je v současnosti okresní soutěž. Třetí liga (ČFL a MSFL) by byla jen jedna (3. liga), divize na Moravě (4. liga) ze tří zpátky dvě a po šestnácti účastnících. V krajích by úplně skončila I.B třída, po krajském přeboru (5. liga) a I.A třídě se třemi skupinami (6. liga) by následoval okresní přebor (7. liga) a okresní soutěž (8. liga). V početně nabitějších regionech by pak mohli mít i devátou ligu.

Lubomír Adler, trenér Polanky.
Polanka ve středu tabulky divize: Čekal jsem víc, říká Adler. Kde chce posílit?

Vše má na starosti sbor předsedů krajských fotbalových svazů, Regionální komise FAČR, která připravila návrh pro Výkonný výbor FAČR v Praze. „Celkově je to jednoduché. Před časem se rozšířil počet divizí, která tahala kluby z krajů. A my doplňovali své soutěže z okresů. Někde už to ale došlo daleko, že jsou v okresech soutěže, kde je jen osm, deset, jedenáct mužstev. A odtud, tedy z okresů, vzešel i tento nápad,“ vysvětluje pro Deník Vladimír Janoško, sekretář MSKFS.

Výsledkem minulých změn a rozšíření počtu divizí je fakt, že vyjma Valašského Meziříčí tvoří divizi F jen týmy z Moravskoslezského kraje. „Vynořila se tedy myšlenka o jejím zrušení,“ přiznává Janoško, který je součástí poradního orgánu, jež má přípravu a případnou realizaci změn na starosti.

První sezení má tato skupina 20. února v Praze a bavit se bude o nejrůznějších aspektech, které reorganizace s sebou přináší. „Je tu také snaha, aby každá řídící organizace byla v čele dvou soutěží. LFA má profesionální fotbal, Morava má MSFL a divizi, pod krajem by byla pátá a šestá liga, pod okresem pak sedmá a osmá. Výjimečně tedy i devátá,“ přibližuje Janoško.

Filip Smékal mohl být spokojen
Hlučín udeřil po přestávce, Francouzi končí

Fotbalisté Frýdku-Místku chtějí navázat na skvěle odehrané jaro v MSFL, kterou zakončili sérií deseti zápasů bez porážky.Fotbalisté Frýdku-Místku.Zdroj: FK Frýdek-Místek

Zajímavostí je, že okresní svazy z Moravskoslezského kraje patří k tahounům celé myšlenky. „Pozval jsem si sekretáře a předsedy STK, a všichni řekli, že pokud se to takto dohodne, nemají s tím problém. Spíše by to uvítali, protože by si tím naplnili své soutěže,“ podotýká Vladimír Janoško.

„Samozřejmě, jako na každou věc, i na tohle jsou dva pohledy. Někdo totiž říká, že kraj si odlehčí a zbaví se jedné úrovně, která přejde do okresů. Nám je to ale skutečně jedno. Když I.B třídy zůstanou, budeme se o ně dál starat. Když budeme muset převzít okresy, tak je převezmeme. Hlavní je, aby se zastavil v okresech propad, a ve výsledku bylo vše dobré pro fotbal,“ dodává Janoško.

Pochopitelně, pokud by změny měly naráz platit od léta 2024, musel by se pro příští sezonu nastavit klíč postupů a sestupů. Hrozilo by tak, že z některých soutěží by sestupovala i polovina mužstev. I to se bude řešit 20. února.

Zápas 8. kola divize F Rýmařov - Bohumín 2:1.
Bohumín vydřel výhru nad oslabeným Bílovcem a v tabulce mu dýchá na záda

„Jsem pro, aby se nic neuspěchalo. Upřímně, pokud se budou redukovat divize ze tří na dvě, neumím si představit, že by se ve stejném roce sloučily i I.B třídy. Já budu navrhovat, aby vše bylo postupně a dopad nebyl tak tvrdý, že by se padalo třeba ze šestého místa,“ říká Vladimír Janoško, který ale podobný scénář z minulosti pamatuje.

„Teď to chceme udělat jemněji. Důležité je vše připravit a spočítat, i když je jasné, že to nebude vyhovovat všem klubům a funkcionářům. Pokusit se ale musíme o celorepublikový konsenzus,“ má jasno.

Každopádně vše záleží na tom, zda změny schválí Výkonný výbor FAČR v Praze. Janoško ale vzápětí ještě zdůrazňuje. „Chci ještě jednou upozornit, že o všem se zatím jen diskutuje, nic není rozhodnuto. Musíme si uvědomit, že celkově naše pyramida a systém soutěží je perfektní. Určitě to nechceme celé bortit,“ uzavírá sekretář MSKFS.