Slavný srbský klub se přátelskými vztahy s Petrohradem nijak netají. Dokonce proti Zenitu i přes všeobecnou evropskou klatbu hrává: jeden přátelák se uskutečnil už v říjnu v Bělehradu, tento týden Crvena zvezda vzácným hostům z Ruska oplatila návštěvu a prohrála v Petrohradu 1:3.

Jistě, jedná se pouze o přípravné duely, do kterých alespoň teoreticky nikomu nic není. Stejně tak je známo, že v Srbsku jsou hodně znát silně proruské postoje, což má hluboké historické kořeny. Otevřenost, s jakou Crvena zvezda pěstuje styky s ruským velkoklubem, přesto překvapuje.

Jsou za tím – jak jinak – peníze. Konkrétně peníze z Gazpromu, který oba kluby sponzoruje a stojí za jejich dlouhodobým partnerstvím.

„Musím poděkovat společnosti Gazprom, jejímž prostřednictvím bylo toto přátelství, které máme se Zenitem, nastartováno a posíleno,“ uvedl šéf bělehradského klubu Svetozar Mijailovič. Srbští funkcionáři pak dodali i pár vřelých slov o věčném přátelství mezi oběma národy.

Podpora plynařského giganta se zkrátka neodmítá, přinejmenším v Srbsku. Jinde by se našly příklady odlišného přístupu. Například tradiční německý klub Schalke 04 hned po začátku ruské invaze na Ukrajinu partnerství s Gazpromem ukončil a odstranil jeho logo z dresů.

Plavšič a Kuzmanovič pod palbou fanoušků

Jak to všechno souvisí s českou ligou? Dvojice srbských fotbalistů Baníku Ostrava, útočník Nemanja Kuzmanovič a záložník Srdjan Plavšič (ten v Crvene zvezve sám hrával), na sociálních sítích s chutí lajkovala zprávy o kontroverzní družbě mezi Bělehradem a Petrohradem.

Mezi tuzemskými fanoušky moc pochopení nenašli. Schvalování bratříčkování s jedním z nejoficiálnějších ruských klubů a tedy podpory Putinově politice odsoudili jak příznivci Baníku Ostrava, tak i například slávisté. Právě v Edenu (a předtím na Letné) „cestovatel“ Plavšič působil předtím.

„Bohužel tohle je průšvih jak cyp,“ napsal uživatel Honza Křenek, našla by se ale i šťavnatější vyjádření. „Já doufám, že tahle mr… už nikdy slávistickej dres neoblékne a v Edenu se objeví, jen aby dostal bití od Talovjerova a Kačaraby,“ připomněl slávistický fanoušek Martin ukrajinské hráče v sešívaném dresu.

Počínání fotbalistů na sociálních sítích je samozřejmě především jejich osobní věc, na druhou stranu však musejí počítat s tím, že v jejich případě je všechno pod drobnohledem fanoušků. Také je otázka, jak se schvalování podpory Ruska snáší s oficiálním postojem jejich zaměstnavatele.