Slezané v úterý oznámili, že povolení přípravy v Ostravě dostal od svého dosavadního zaměstnavatele Českých Budějovic Quadri Adebayo Adediran. „Má velmi zajímavý potenciál a dá se předpokládat, že jej v ofenzivnějším týmu, jaký máme my, naplno uplatní,“ uvedl pro klubový web šéf sportovního úseku Baníku Luděk Mikloško s tím, že Baník i Dynamo řeší, jakou formu bude mít Nigerijcovo působení na Bazalech.

Ačkoli na jihu Čech Adediran nastupoval převážně na hrotu útoku, v Ostravě s ním počítají spíše na křídlo. Pokud se tedy nevrátí Brazilec Ewerton, měl by produktivního Brazilce nahradit.

Quadri Adebaya Adediran v Ostravě.
Baník má Adedirana. Zajímavý potenciál, říká klub. Jednání s Dynamem pokračují

Uvidí se, zda Baník bude chtít nahrazovat zvenku i Filipa Kaloče. Trenér Pavel Hapal bude po jeho pravděpodobném odchodu na půlroční hostování do německého druholigového Kaiserslauternu, mít v kádru do středu zálohy kromě stálic základní sestavy Jiřího Bouly a Tomáše Riga i mladíka Matěje Šína, Chorvata Roberta Miškoviče, či talentovaného Samuela Grygara, který ale na podzim neodehrál za áčko ani minutu.

Střed pole není úplně cizí ani Davidu Buchtovi, do tréninkového procesu se po novém roce vrátil i Ladislav Takács. Naopak Daniel Tetour nejspíše do jarních bojů po operaci kolene nezasáhne.

Co je téměř jisté, na rozdíl od Adedirana se z Českých Budějovic do Ostravy podle informací Deníku nebude stěhovat Patrik Hellebrand, o němž se rovněž na přelomu roku spekulovalo.

Utkání 15. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Sparta Praha, 12. listopadu 2023, Ostrava. Ewerton z Ostravy.
Lischka, Plavšič, Ewerton… Baník by měl spoléhat na sebe, ne na drobky od rivalů

Hellebrand ale není jediným. Jak už v minulých dnech Deník psal, jednání padla okolo dvacetiletého Lukáše Fily, s nímž ale Ostrava počítala spíše do budoucna, a kvůli vízům musel pak do Ugandy odcestovat i dvaadvacetiletý stoper Vyškova Musa Ramathan.

Naopak Pavel Hapal má svůj tým v Ostravě kompletnější po návratu Abdullahiho Tanka. Autora sedmi podzimních branek zastihla při prvním tréninku na umělé trávě na Bazalech teplota okolo minus třinácti stupňů. „Vypadal na něm velmi dobře, v rámci individuální přípravy odmakal všechno, co měl," řekl kouč pro klubový web s tím, že vysoký teplotní rozdíl oproti Africe zvládl.

Filip Kaloč na tréninku Baníku Ostrava.
Kaloč o roli v Baníku: S trenérem jsme si vyměnili názory. Neutíkám, řešíme to

Hapal s ním absolvoval i individuální rozhovor, v němž se vrátil k závěru podzimu a Tankově nesportovnímu chování a červené kartě proti Slavii. Kvůli toho bude střelec chybět v úvodních třech zápasech jara v Českých Budějovicích, s Plzní a v Mladé Boleslavi. „Teď už se můžeme plně soustředit na to, co je před námi," uzavřel Pavel Hapal.

Baník se nyní připravuje v domácích podmínkách, vrcholem bude 20. ledna zápas s Vyškovem. O pár dní později Slezané vycestují do tureckého Beleku a v rámci soustředění sehrají celkem pět zápasů. Mimo jiné i se slavným Dynamem Kyjev.