To ale v žádném případě nebude jednoduché. Velmi mírně řečeno. Proč? Na začátek pár statistik. Viktorii Baník v lize porazil naposledy v srpnu 2009 (v říjnu 2018 se to podařilo v Plzni v poháru), tedy před 24 zápasy v nejvyšší soutěži. Tři body ze Štruncových sadů jsou pak ještě o téměř další rok starší.

Fotbalový expert Verner Lička.
Expert Lička: Další trenér Baníku? Něco je špatně, zásadní zlepšení nečekám

Na optimismu však fanouškům slezského klubu nepřidává ani fakt, že se týmu dlouhodobě nedaří proti nejlepší trojici českých celků (Sparta, Slavia, Plzeň). V kalendářním roce 2018 zdolal doma obě pražská „S“, od té doby nic. Maximálně remízy. Venku pak FCB uspěl naposledy před osmi lety. Na Letné.

Že by se v závěru tohoto týdne mohly tyto data přepisovat ve prospěch celku z Bazalů, nenapovídají události následující po nudné plichtě s Hradcem Králové a sérii pěti ligových utkání bez vítězství. Náladu v klubu na bodě mrazu odnesl trenér Ondřej Smetana, navíc krizí zavání situace okolo stoperů.

Majitel Baníku Ostrava Václav Brabec a bývalý útočník Milan Baroš.
KOMENTÁŘ: Jen konec Smetany trable Baníku neřeší. Galásek zvažoval „volnou nohu“

David Lischka je vykartovaný, Jaroslav Svozil dlouhodobě zraněný, Jakub Pokorný po nemoci a otázkou je i zda nastoupí Ladislav Takács, který do minulého týdne – kdy si zahrál za B-tým – nehrál dlouhých sedm měsíců. Jediným stoprocentním středním obráncem tak je Martin Chlumecký.

„Sestavu samozřejmě řešíme, protože nám vypadli dva stopeři, ale musíme si s tím poradit a poradíme si s tím,“ doufá trenér Tomáš Galásek, který zatím dostal důvěru do konce sezony.

Tomáš Galásek, nový trenér Baníku Ostrava.
Nový trenér Baníku Galásek: Dopadl na nás útlum, pořád je ale o co hrát

V Plzni nemůže počítat ani se zdravotně indisponovanými Ekapiem a Juroškou, nebo s Janoškem a Faltou, kteří právě z tábora soupeře v Ostravě hostují. „Potřebujeme, aby z nás spadlo psychické břemeno a závaží po několika nepovedených utkáních. O to se na trénincích také snažíme, aby si hráči věřili a odehráli utkání proti Plzni se zdravým sebevědomím,“ líčí kouč.

„Víme, že Hradec nám vůbec nevyšel, ale utkání jsme si analyzovali a pojmenovali jsme si chyby. Věřím, že tohle mužstvo může v Plzni obstát a uspět,“ dodává Tomáš Galásek.