Pro pět tisíc fanoušků v novém stánku to byl mrazivý, ale zábavný večer. Baník mohl po dvaceti minutách vést o tři góly, místo toho musel v poločase spřádat plány na otočení skóre. Jen Tanko, který se naposledy trefil na konci září v Olomouci, běžel dvakrát sám na brankáře Bajzu. Nedal on ani Kubala, či Pojezný, ujala se jen hlava Ewertona, pro něhož šlo o (minimálně) podzimní derniéru v ostravském dresu. Navíc Slezané chybovali v obraně.

„Jak už bývá zvykem, soupeř si vypracuje nějakou situaci a my z ní inkasujeme. Ale věřili jsme, že jsme schopni s tím něco udělat, nebo utkání otočit,“ říkal trenér Baníku Pavel Hapal.

Martin Lukeš.
Lukeš: Se Slavií zametli, Spartě by se to nestalo. Baník má na Plzeň i bez výhod

Právě jeho tahy k dalšímu průběhu výrazně přispěly. I vzhledem k těžkému, ale v rámci možností dobrému, terénu nabádal tým v šatně k trpělivosti a jednoduchosti, Ale především… Tentokrát nechal Tanka ve hře, čtvrt hodiny před koncem na hřiště poslal Jiřího Klímu. „Střídání se povedla,“ pochvaloval si Hapal.

Dvojice v závěrečné desetiminutovce prolomila – i se štěstím – organizovanou defenzivu Hradce, která FCB ve druhé půli moc nedovolila. „První gól byla asi shoda náhod. Propadlo to přes dva hráče až ke mně, on (Tanko) se uvolnil, tak jsem mu to tam přistrčil a vyplaval sám. Tam se zápas lámal,“ hodnotil Jiří Klíma.

„A druhý? Tankis byl v náběhu, dal jsem mu to mezi obránce a jeden z nich to trochu zablokoval. Možná mu to tou tečí ale ještě lépe připravil,“ přiblížil Klíma, který se už zotavil ze zranění kotníku. „Že jsem přispěl dvěma asistencemi, jsem strašně rád, protože to jsou moje první body po té dlouhé pauze,“ doplnil.

Útočník Baníku Abdullahi Tanko věnuje dres fanouškům.
VIDEO: Fanouškům dres, Klímu zve na večeři. Tanko hrdinou Baníku i při děkovačce

„Hned v šatně jsem mu slíbil odměnu. Pozvu ho na večeři, je to můj zachránce,“ pravil nadšeně pro O2 TV Sport Tanko. „Šance jsem nevyužíval, ale snažil jsem se být soustředěný a počkat na další. To se vyplatilo,“ dodal nyní již sedmigólový střelec Baníku.

Tak trochu se tím i pomstil domácím fanouškům, kteří ho v první půli rasisticky uráželi. Zasáhnout musel rozhodčí, hlasatel a brankář Votroků Pavol Bajza. „Zaslechli jsme to,“ přiznal Klíma. „Nevím… V dnešní době mi to přijde směšné, že to někoho napadne. Ani nevím, co se tam stalo, pak jsem viděl, že i gólman Hradce se to snažil uklidnit. Do sportu tohle nepatří a asi jedině dobře, že jim to pak tak vrátil,“ pokračoval Klíma.

Hapal vyloučil, že by neproměněné šance na Tanka doléhaly. „On si věří, jen při té rychlosti je koncovka složitá. Je potřeba ji doladit,“ nastínil. „Nemyslím si, že by si z toho dělal hlavu,“ přidal se Klíma.

Trenér Baníku Ostrava Pavel Hapal po vítězství v Hradci Králové.
Kouč Baníku: Tanko musí doladit koncovku, Klíma si řekl o základ. Co Ewerton?

Nespokojenost neskrýval trenér Hradce Václav Kotal. „Tanko dá dva góly, ale kde vznikla ta situace? Pro trenéra je důležité, že vůbec mohl přihrávku dostat. Při druhé brance vystoupili stopeři a propadli jsme v osobních soubojích ve středu hřiště,“ ohlížel se. „Navíc potřebujeme víc gólů ze hry,“ uzavřel Václav Kotal.

FC Hradec Králové – Baník Ostrava 2:3 (2:1)

Branky: 14. Horák, 45.+2 Pilař z pen. – 82. a 89. Tanko, 7. Ewerton. Rozhodčí: Szikszay – Mokrusch, Volf – Zelinka (video). ŽK: Vašulín, Jakub Klíma, Leibl – Kpozo, Ndefe, Pojezný, Rigo. Diváci: 5075.

Hradec Králové: Bajza – Jakub Klíma, Čihák, Leibl – Čmelík, Kodeš, Kučera (65. Pudhorocký), Horák – Krejčí (73. Dancák), Pilař (73. Harazim) – Vašulín. Trenér: Kotal.

Baník Ostrava: Letáček – Ndefe, Lischka, Pojezný, Kpozo – Buchta (71. Šín), Kubala (76. Jiří Klíma), Boula (76. Kaloč), Rigo, Ewerton (85. Šehič) – Tanko. Trenér: Hapal.