Předchozí
1 z 6
Další

(NE)VYNUCENÉ ZMĚNY

Dvě udělat chtěl, dvě musel. Čtyři změny proti úternímu zápasu s Plzní se objevily v základní sestavě Baníku. Trenér Pavel Hapal byl donucen ze zdravotních důvodů nenasadit dva útočníky Filipa Kubalu a Jiřího Klímu. Ten byl alespoň na lavici. Nahradili je Matěj Šín s Quadri Adediranem. Z vlastní vůle pak ve stoperské dvojici nasadil místo Karla Pojezného Filipa Blažka a na pravé straně defenzivy místo Gigli Ndefeho Jana Jurošku. „Bláža hrál, abychom to trochu zagresivnili a zdůraznili v osobních soubojích. Měl tam i některé ztráty, které možná vyplývají z toho, že dlouho nehrál, ale v soubojích udělal spoustu míčů,“ řekl Hapal s tím, že o nasazení Jurošky rozhodl vzájemný duel z loňského jara. Zároveň věří, že duo forvardů bude brzy zpět.

FAMÓZNÍ ADEDIRAN

Že chybí Tanko, Klíma i Kubala? Baník má ještě jednu kartu v rukávu, ta se ukázala však být esem. Vůbec poprvé v základní sestavě Slezanů v soutěžním zápase, Quadri Adediran si počínal tak, jako kdyby v Ostravě už nějakou dobu působil. Se spoluhráči si rozuměl, přesně věděl, kdy je dobré jít do kombinace, nebo naopak kdy hru zklidnit a míč podržet. Měl prsty téměř v každé nebezpečné akci Baníku, domácí defenziva si moc nevěděla s nigerijským útočníkem rady. Výsledek? Gól, asistence, a zdaleka nemuselo zůstat jen u toho. Premiéra jako hrom. „Byl výborný,“ uznal trenér Pavel Hapal.

VÝBORNÁ ZÁLOHA

Asi největší zásluhu na celkovém výkonu měla záložní řada. Trio Rigo, Boula, Šín totálně ovládlo střed hřiště, svou aktivitou obsáhlo obrovskou plochu, kdy v jednu chvíli byli vidět v blízkosti vlastní brány, jak pracují do defenzivy, či zakládají akci, aby vzápětí kombinovali u šestnáctky soupeře. Svým pohybem dělali domácí defenzivě nemálo potíží, Mladá Boleslav nebyla schopna je zachytávat, výborně se doplňovali s Buchtou i Ewertonem na stranách, potažmo útočníkem Adediranem. Často vypomáhali i obranné řadě. „Výborně. Tomáš Rigo, Boulis, Šíňas, všichni to odjezdili, odmakali. Myslím, že střed hřiště fungoval a tím se nám zmenšila ztrátovost v rozehrávce. I když to nebylo jednoduché, tak byli dostatečně přesní a kvalitní,“ ocenil Pavel Hapal.

SPOLEHLIVÁ DEFENZIVA

Jak zmíněno, změn se dočkala i defenziva, která se sice potkala s pár nedorazy, zejména Filip Blažek a jeho rozehrávka, ale jinak pracovala dobře. S výjimkou inkasované branky, kdy řada neudržela své postavení, čehož využil Fulnek. Jan Juroška uhlídal Vasila Kušeje, stopeři si poradili s množstvím osobních soubojů, včetně urostlého Yusufa, a Patrick Kpozo předvedl svůj defenzivní standard, byť střídající Jawo mu místy nadělal starosti. Ve druhém poločase ale Baník soupeře do ničeho nepustil.

BODY V PRAVOU CHVÍLI

„My jsme vnímali i cítili tlak od okolí,“ přiznal Pavel Hapal. O jeho pozici, o tom, co by se dělo v případě dalšího neúspěchu, se toho namluvilo a napsalo dost. Nakonec se vše mohlo hodit do koše. Alespoň prozatím. Je jasné, že v nadcházejících zápasech doma s Bohemians a pak ve Zlíně očekávají nároční fanoušci další přísun bodů, které by upevnily Baník v elitní šestce. Tyto body ale přišly v pravou chvíli. „Vím, že tlak tam byl, ale na to jsme se nesoustředili. My se soustředili na vlastní výkon, chtěli jsme navázat na běžecký výkon s Plzní,“ reagoval záložník Tomáš Rigo.

NAPOSLEDY BEZ TANKA

Fakt, že mu chybí Klíma s Kubalou, dost možná Pavla Hapala vystrašil. Pro sobotní duel s Bohemians se mu může zase ulevit, protože zranění minimálně prvně jmenovaného by nemělo být vážné, navíc kromě Quadriho Adedirana už bude mít po třízápasové stopce zpátky nejlepšího střelce týmu (s Ewertonem sedm gólů) Abdullahiho Tanka. „Jsme rádi, že nahoře máme více alternativ,“ prohlásil Hapal.