Předchozí
1 z 5
Další

KVALITA TÝMU

Ewerton, Rigo, Šín, Boula, Letáček, Buchta, Tanko, Klíma… Výčet několika hráčů, kteří si po celou sezonu drží svůj standard. Pokud jsou tedy zdraví a nemají disciplinární trest. Postupem času se k nim přidávají i další, třeba David Lischka pomalu získává úroveň a sebevědomí, jaké měl za kouče Smetany na podzim 2021. Chytají se i další stopeři Michal Frydrych s Filipem Blažkem. Povedly se zimní posily Adediran s Rusnákem. Celkově má trenér Pavel Hapal po letní rozsáhlé obměně k dispozici mužstvo, které by jen svou kvalitou mělo patřit mezi nejlepší pětku v soutěži. A to se stále čeká na gólové procitnutí Filipa Kubaly.

ŠTĚSTÍ V. SMŮLA

Smůla a štěstí. Obojí měl Baník v sezoně několikrát. To druhé se k němu obrátilo nyní, v pravou chvíli. První gól v Jablonci byl krásný, ale další velmi šťastný, když Patrick Kpozo místo centru poslal míč na bránu. Při vítězné trefě si zase Klímovu přihrávku před bránu srazil do vlastní sítě Tekijaški. Možná se tím Baníku vrátily zpět některé smolné momenty, zejména z domácích utkání. Ale faktor štěstí ke sportu a úspěšnému týmu patří.

KLOPÝTÁNÍ SOUPEŘŮ

Nebýt zakopnutí ostatních, byl by Baník v určitých fázích sezony a při domácích zakolísáních rozhodně mimo šestku. A dnes by na podobně komfortní pozici mohl zapomenout. Tabulka nemá jasného lídra „zbytku světa“, tedy pořadí za elitní trojicí Slavia, Sparta, Plzeň. Všichni poráží a okrádají všechny, nikdo od čtvrtého místa dál nemá nic jisté, ať hraje doma nebo přijede kamkoliv ven. Poznal to i Baník, když třeba ostudně padl v Českých Budějovicích. Na jaře kulhá Sigma, nedaří se Slovácku, díky čemuž Slezané dotáhli zdánlivě nesmazatelnou ztrátu po podzimu. Ostravu tak patrně čeká boj o poháry s Mladou Boleslaví a možná i s Libercem. Vše se ale může rychle změnit.

HAPALOVA MENTALITA

Šéfovi ostravské lavičky je – kolikrát oprávněně – taktika, některé tahy v sestavě či zejména střídání, nicméně nelze mu upřít fakt, že si umí „udělat kabinu“. Po svém příchodu mužstvo stabilizoval, a i když v létě se mu šatna změnila k nepoznání, po pár úvodních kotrmelcích ji dal dohromady. A mužstvo za Hapalem evidentně jde. I když se v sezoně nedařilo a nejednou se před určitými zápasy spekulovalo o pozici trenéra, ten spolu s týmem vždy zabral a kritickou chvíli odvrátil. „Hráči měli dost možností, jak dopomoci k jeho odvolání. Kolikrát možná stačilo prohrát a bylo by hotovo. Jenže se dostavil opak a teď všichni společně šlapou za čtvrtým místem,“ vypíchl ve svém středečním komentáři pro Deník bývalý kapitán Baníku Martin Lukeš. A nejde nepřipomenout ani fakt, že zabraly personální i systémové změny v zápasech s Teplicemi a v Jablonci.

JAKÝ JE ZBYLÝ LOS?

Kdyby před měsícem, po domácí prohře s Olomoucí, fanouškům někdo řekl, že nyní bude Baník čtvrtý s tříbodovým náskokem, asi by věřil málokdo. Ostravané nasbírali 43 bodů, následuje Mladá Boleslav (40), Slovácko (39), Liberec (38). Osmá Sigma i devátý Hradec Králové už ztrácí na Slezany deset bodů. Jaký je tedy los Baníku a jeho nejbližších pronásledovatelů v závěrečných třech kolech základní části?

Baník: doma Karviná, venku Sparta, doma Liberec
Mladá Boleslav: doma Teplice, venku Pardubice, venku Jablonec
Slovácko: venku Hradec Králové, doma Plzeň, venku České Budějovice
Liberec: venku České Budějovice, doma Hradec Králové, venku Baník