Všechno přitom mohlo být jinak. Stačilo, aby Sigma proměňovala šance. V úvodu měla dvě, další pak v průběhu. Gólman Jiří Letáček se ale blýskl parádními zákroky. Dvakrát vychytal hlavičku Beneše, poradil si i s tutovkou Zmrzlého. A když zaváhal, vykopl míč z brankové čáry Ndefe.

„Kdyby soupeř dal kontaktní branku, a šance na to měl, bylo by to složité,“ byl si vědom trenér Baníku Pavel Hapal. „Skvělý výkon. Baník měl to, co my ne,“ přiznal domácí kouč Václav Jílek.

Fanoušci Baníku Ostrava v Olomouci (30. září 2023)
VIDEO: Fanoušci Baníku v Olomouci? Pochod městem i chvála ragbistů

Narážel na fakt, že jeho muž v rukavicích – Matúš Macík – vůbec nezářil. Naopak. Jeho osud si vzal do rukou Abdullahi Tanko. V 11. minutě Macík špatně vyběhl a nigerijský rychlík ho lobem ztrestal, o chvíli později pak běžel na něj sám a slovenský gólman ho za šestnáctkou poslal k zemi. Červená, Olomouc dohrávala v deseti, ještě do poločasu skóroval Ewerton.

„Já myslím, že jste to viděli. První gól jsme dostali z nešance. To nebylo nic. Pokorným přikrytý Tanko, ale my inkasujeme. Špatné řešení. U vyloučení by pro mě bylo přijatelnější Tanka pustit, i kdyby dal druhý gól. Špatné vyhodnocení Mácy, který si je určitě vědom, že mu utkání nevyšlo,“ hodnotil Václav Jílek.

„Ono je to složité. Tanko je strašně rychlý, což někteří hráči možná podceňují. Přihrávka za obranu byla ideální, on to vyřešil dobře. Macík si asi myslel, že tam bude dřív. A vyloučení byla podobná situace,“ soudil Pavel Hapal.

Trenér Baníku Ostrava Pavel Hapal.
Kouči Baníku to v Olomouci svědčí: Vždy se mi tu hrálo dobře. Boula? Otázka času

Jeho záměrem bylo podobně jako Sigma napadat, presovat, kombinovat. „Dařilo se nám to a po vyloučení to bylo ještě lepší. Jen mě mrzí, že závěr jsme mohli dohrát klidněji, byly tam některé hloupé ztráty,“ zmínil Hapal.

Skvělý výkon podal i nenápadný Jiří Boula. Opět asistoval, navíc právě on svou kolmicí vyslal před vyloučením Macíka Tanka dopředu. „Nastupuji pravidelně v základu, víc si v těch situacích věřím, vyhledávám je, a myslím, že mi to i jde,“ vyjádřil se čtyřiadvacetiletý záložník. „Hrál dobrý zápas, odjezdil to, odmakal, tak jak jsme v poslední době u něj zvyklí,“ ocenil kouč.

Kromě nuly bodů Václava Jílka také trápí marodka. Zápas pro zranění nedohráli Juliš, Kramář a Vodháněl. „Je to tvrdá porážka, tvrdý náraz, nic příjemného, ale má to jasný opodstatnění. Abyste proti Baníku uspěli, nesmíte chybovat. A my chyb udělali strašně moc,“ hlesl. „I tak si myslím, když se podívám na počet střeleckých pokusů a brankových příležitostí, že Baník nebyl lepší. Jak jsem řekl, byli jsme neefektivní a udělali jsme hrubé chyby,“ dodal Jílek.

Luděk Mikloško, sportovní ředitel Baníku Ostrava.
Mikloško o přestupech Baníku i Kaločovi. Co schůzka ředitele s možným trenérem?

Hapal tak po čtyřech měsících znovu vykradl „svou“ Olomouc. Pomohli i fanoušci, kterých přijelo kolem tří tisíc a zaplnili Severní tribunu. „Jsem spokojený s vítězstvím, které je cenné. Sice u mě doma, já hned hráčům Sigmy říkal, že mě to mrzí, ale bojuji za Baník Ostrava, a jsem rád, že jsme to zvládli,“ uzavřel šéf ostravské lavičky.

Sigma Olomouc – Baník Ostrava 0:3 (0:2)

Branky: 11. Tanko, 29. Ewerton, 78. Buchta. Rozhodčí: Szikszay – Ratajová, Antoníček. ŽK: Zorvan, Zmrzlý – Kpozo, Lischka. ČK: 19. Macík (Olomouc). Diváci: 10 015.

Olomouc: Macík – Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Ventúra, Pospíšil (46. Zifčák) – Vodháněl (21. Digaňa), Zorvan (46. Fortelný), Navrátil – L. Juliš (33. Kramář, 57. Šíp). Trenér: Jílek.

Baník Ostrava: Letáček – Ndefe (65. Juroška), Lischka, Pojezný, Kpozo – Buchta, Boula (82. Kaloč), Rigo, Ewerton – Tanko (55. Šín), Kubala (82. Klíma). Trenér: Hapal.