Dvě a půl hodiny před výkopem byste zaregistrovali jen náznaky, že se na místě odehraje zápas, na kterou přijdou minimálně stovky, odhadem spíše nějaká ta tisícovka fotbalových fanoušků. Množství připravených lavic, stany, trávníkář sekající trávu, naráží se bečky, kontroluje pivo. Pořadatelé ještě řeší poslední detaily.

„Vazbí mi to, vazbí, oprav to,“ úkoluje moderátor zvukaře, když si zkouší hlášky a vtipy viditelně připravené. „Mně se zdá, že mají malé střídačky. Od nás se tam vlezou leda trenéři a maséři,“ smějí se dva přítomní fandové Baníku, kteří „turniket“ projdou jako první.

Utkání 29. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - SK Slavia Praha, 25. dubna 2023, Ostrava. Trenér Baníku Pavel Hapal.
Hapal po generálce Baníku: O sestavě máme jasno. Nevyloučil posilu, co marodi?

„Fandíme Tatranu, ale fotbalu jinak moc ne. Dneska jsme však zvědavé, jaké to bude, protože všichni si oba týmy chválí, říkají, že je to velká věc. Těšíme se, snad přijdou lidi a užijeme si to,“ líčí Simona s Petrou, pohledné slečny u jednoho ze stánků s pivem.

Česko-slovenská konfrontace láká, lidé obsadí kromě tribuny i další prostor okolo hřiště, část vezme zavděk přilehlému kopci, odkud lze dění na hřišti sledovat s nadhledem. Nutno poznamenat, že samotný zápas si nikdo jako velkou zábavu pamatovat nebude. „Bída. Z obou stran,“ zaznívá krátce před koncem. „Výsledek odpovídá průběhu hry,“ hodnotí další fanda.

Areál se relativně rychle po závěrečném hvizdu a doplňkových penaltách vyprázdní. Část fandů však najde ve městě jiné útočiště. Jedním je hospoda, přesněji řečeno „pohostinstvo“, Bohumín. Proč název podle českého města na Karvinsku?

Pohostinstvo Bohumín v Turzovce.Pohostinstvo Bohumín v Turzovce.Zdroj: Deník/David Hekele

Baník Ostrava (v modrém) v Turzovce proti Žilině.
Komentář Davida Hekeleho: Generálka pro Baník jako upozornění

„Kdysi odsud řada lidí jezdila na šichty do Bohumína, případně Ostravy a Karviné. A vždy před odjezdem šli na jedno tady, v Bohumíně pak autobus končil,“ vysvětluje štamgast Vlado.

Přiznává, že Turzovka je město nakloněné Baníku. „Klub je tu velmi populární, lidi jezdí i do Ostravy na fotbal, hodně to tady Baníkem žije. Možná i víc, než slovenskými kluby,“ popisuje. „Tady kousek, asi dva kilometry, je i baníkovská hospoda. Jmenuje se 'Baník' a její majitel je velký fanda Baníku,“ poukazuje Vlado na další místo, kde se také po fotbale část lidí vydala.

Baník Ostrava (v modrém) v Turzovce proti Žilině.
Žádné šance, nula vzadu i vepředu. Baník na závěr přípravy remizoval s Žilinou

V té chvíli do Bohumína přijde skupinka se zajímavou informací. „Zrovna byl v Baníku Brabec (majitel Baníku) a podepsal se tam,“ říká jeden z nich. „Tak to vidíte. Jsme prostě město Baníku,“ podotýká Vlado, jehož samotného fotbal příliš nebere.

„Ale jsem nadšený, že se kvůli toho zápasu a oslavám o Turzovce mluví i píše,“ prozrazuje. „Budu Baníku přát, ať se mu v sezoně daří. Pak je i nálada tady o něco lepší,“ uzavírá Vlado.