Předchozí
1 z 7
Další

DRUHÁ DOMÁCÍ ZTRÁTA

Hned ve druhém kole se zrodila remíza 0:0 se Slováckem, od té doby Baník počítal samé výhry. Hradec Králové, České Budějovice, Mladá Boleslav i Zlín odjeli z Vítkovic s prázdnou. Teď se dočkali Východočeši. Tým Radoslava Kováče se prezentoval dobrou obranou, zároveň hrozil směrem dopředu. „V některých momentech jsme byli daleko od protihráče, nevycházely nám situace, že bychom zachovali větší klid, přesnost ve finálce, proto jsme se nemohli prosadit. To se ve druhém poločase markantně změnilo. Bylo to jiné, a i když nás Pardubice mohly potrestat po brejku, hrálo se víceméně na jednu bránu. Něco jsme si vytvořili, bohužel jsme nic neproměnili,“ litoval trenér Baníku Pavel Hapal.

SKVĚLÝ EWERTON, ALE I LISCHKA

Že je Brazilec Ewerton – s výjimkou prvních kol – jedním z nejviditelnějších hráčů Baníku, si už fanoušci zvykli. Ani tentokrát se bez jeho účasti téměř nic neobešlo. Vymýšlel, přihrával, nabízel se a především střílel. V úvodu druhé půle ho parádně vychytal brankář Viktor Budinský, o chvíli později už mu ale rána vyšla perfektně. „On je komplexní hráč. Umí prostrčit míč, má cit pro nabíhající hráče, dobrý centr…,“ zmínil Pavel Hapal. Kdo ale také zazářil, byl stoper David Lischka. V řadě momentů, zejména ve druhém poločase, přečetl záměr soupeře a zabránil hrozícímu nebezpečí. Navíc u něj začínaly mnohé pokusy na zteč pardubické branky. „Pasoval bych ho i na nejlepšího hráče. Hrál s velkým přehledem, byl tvořivý, dostával míče do meziprostoru. Výborný,“ hodnotil Hapal.

ZAHOZENÁ TUTOVKA V ZÁVĚRU

Baník střílel, co to dalo, ale uvnitř šestnáctky si mnoho vyložených šancí nevytvořil. Almási, Šín a především Kubala. Letní posila sledovala, kam se v 87. minutě odrazí míč po Ewertonově střele. Když doputoval k němu, Kubala odkrytou branku přestřelil. „Na tohle jsem čekal, ale bohužel neproměnil,“ hlesl útočník. „To není smůla, jen to, že jsem to dobře netrefil. Tím, že tam gólman skákal, tak možná pud, ale nevím, jestli se tohle dá nedat,“ byl sebekritický Filip Kubala.

SÉRIE BEZ PORÁŽKY POKRAČUJE

Osm zápasů Baník nepoznal hořkost porážky. Naposledy odešel s prázdnou 20. srpna v Edenu se Slavií (0:1). Od té doby slavil v lize výhry nad Českými Budějovicemi (2:0), Mladou Boleslaví (2:0), Zlínem (5:1) a v Olomouci (3:0), remizoval na Bohemians a nyní s Pardubicemi (oba 1:1). Zapomenout nelze ani na dva postupy v poháru přes třetiligové soky Hlučín (2:0) a Zápy (2:1). „Každý očekával výhru i teď, i my ji měli v hlavě. Bohužel Pardubice si odvážejí bod a to je pro nás doma ztráta, ale musíme být pokorní, něco si z toho vzít a pokračovat dál v nastavené práci,“ reagoval stoper David Lischka.

POZITIVNÍ ATMOSFÉRA V OSTRAVĚ

Říkal tomu euforie je asi přehnané, ale fotbalová Ostrava se s posledními výsledky probouzí k životu. Důkazem toho je i fakt, že na soupeře jako jsou Pardubice přišlo na Městský stadion ve Vítkovicích přes devět tisíc lidí, kteří tým hnali, i když to zrovna nešlo podle představ. Ztráta mrzí, nicméně když se fanoušek koukne na následující los, nabíjí ho to pozitivní náladou, že další body budou rychle přibývat. Než dojde na velký šlágr se Spartou (12. listopadu), zajíždí v lize Slezané do Teplic, hostí Jablonec a v derby se představí v Karviné. V poháru se doma utkají buď s Uničovem, nebo se Zlínem. Pokud tým Pavla Hapala tyto klání zvládne, mohla by v budoucnu poptávka po lístcích nejen na Spartu atakovat kapacitu stadionu. A že jsou fanoušci pozitivní, o tom svědčí závěrečná děkovačka.

LOUČENÍ S BÝVALOU OPOROU

„Kuzmo, děkujeme.“ Tento nápis v kotli a poté i skandování tribun vítalo srbského ofenzivního univerzála. Vzhledem k angažmá bývalé opory na Kypru došlo na oficiální rozloučení v případě Nemanji Kuzmanoviče až nyní. Od výkonného ředitele Michala Běláka převzal dres s číslem 151, což značí počet soutěžních zápasů, které Kuzmanovič v Ostravě odehrál. Už během hry se pak přesunul ke kotli, který mu daroval tričko, potažmo sektoru Mladého Chachara, kde se podepisoval dětem. „Nečekal jsem to, ale jsem za to strašně rád. Doufal jsem, že jsem tu odvedl nějakou práci a všem bych rád moc poděkoval,“ řekl o poločasové přestávce v rozhovoru na mikrofon.

PÍSKOT NA ODCHOVANCE

Jednou měl být odchovancem, který potáhne Baník, na koho se v Ostravě bude chodit. Tak jako nyní na Matěje Šína. Jenže místo toho kývl na lákání odjinud, rovnou z tábora velkého rivala. Nebylo divu, že na stopera Ondřeje Kukučku, který v Pardubicích hostuje ze Sparty, tribuny ve Vítkovicích pískaly. Devatenáctiletý obránce to ale zvládl. Chybu neudělal, byl pevný a silný v soubojích i takticky. „Bavili jsme se o tom, ale on je svůj. Hlavně jsme si říkali, že jestli tady chceme bodovat, musíme být týmoví,“ řekl trenér hostů Radoslav Kováč. Že by byl Kukučka téma pro Baník? „Vůbec,“ vyloučil David Lischka. „On si příběh píše sám, jako každý z nás. Z pohledu Pardubic odehrál dobrý zápas, ale já se v průběhu utkání neměl čas na jednoho hráče soustředit, takže to je spíše otázka na něj. Vím, za jakých okolností z Baníku odcházel, ale jak jsem řekl. Každý si životní příběh píšeme sám,“ dodal Pavel Hapal.