Předchozí
1 z 6
Další

NAVÁZAT NA KARVINOU A SPARTU

Ačkoli z nich tým Pavla Hapala odešel jednou jako vítěz, podruhé poražen, může si říct, že předchozí dvě vystoupení se mu povedla. Baník nejprve po mnoha zahozených šancích otočil skóre v Karviné (3:1), následně ani kvalitní výkon mu nepřinesl body doma se Spartou (0:1). Rozhodně ale je na co navazovat, ve fanoušcích mohou tyto duely i hra jejich miláčků budit pocit optimismu.

BOJ O ŠESTKU TABULKY

Baník i nadále zůstává v šestce, která si to po třicátém kole rozdá o titul i poháry, ale jen o skóre. A aby se v ní udržel i pro začátek roku 2024, bude muset hodně bojovat. A hlavně bodovat. Pražská „S“ sice utekla, ale na dalších příčkách je tabulka nesmírně vyrovnaná. Třetí Mladou Boleslav a sedmou Sigmu Olomouc dělí pouhé dva body. V závětří navíc čekají na zaváhání ostatních Bohemians, Teplice, či Liberec.

VYNUCENÉ ZMĚNY V SESTAVĚ

Pro neděli nejzásadnější informace, ale i problém! Pavel Hapal během podzimu vyladil základní sestavu, v níž dělá jen minimální změny. Teď bude muset sáhnout k významné obměně. Kvůli žlutým kartám mu budou chybět stoper David Lischka a Brazilec Ewerton. Oba přitom oplývali velmi dobrou formou. Lischka sice nastupuje na pravé straně stoperské dvojice, ale ani hra přes nohu mu nedělala potíže v rozehrávce, v soubojích byl silný. O Ewertonovi pak není nutné se bavit, dlouhodobě je největším nebezpečím Baníku pro obrany soupeřů. Ve značném množství zápasů se žádná šance Ostravanů neobešla bez jeho účasti. Výsledkem jepět branek a dvě asistence, počtem driblinků (88) je druhý v celé lize, má vysokou úspěšnost přihrávek (při 564 nahrávkách 85,6%). Pětkrát dostal spoluhráče do gólovky. A kdo by duo mohl nahradit? V případě Lischky to bude nejspíš Michal Frydrych, u Ewertona je variant víc: Fadairo, Madleňák, teoreticky Tanko, po menším přeskupení Šín s tím, že Filip Kubala se posune na Ewertonovu levou stranu… To se jeví nejpravděpodobněji. Na koho Pavel Hapal ukáže?

SLOŽITÉ ROZLOSOVÁNÍ

Nemá smysl si nic nalhávat, Baník nepůjde do žádného ze zbývajících čtyř zápasů v roli favorita, natož jasného. Určitě ne na Slovácku, doma s Plzní, či se Slavií, a ani v Hradci Králové nemá nic jisté. Stejně náročnou fázi ročníku měli Slezané i v létě, kdy proti těmto soupeřům brali čtyři body. Je evidentní, že to by teď bylo poměrně málo. Nutno si uvědomit, že o co víc zabere FCB teď, o to lépe se mu půjde do ligy v únoru.

BUDE SE OPAKOVAT JARNÍ HISTORIE?

Plynule navazujeme na předchozí bod. Vzpomenete si na jarní mizérii, kdy to po porážce v Českých Budějovicích už vypadalo na odvolání Pavla Hapala? Jenže poté remíza s Libercem a pak… Dvojzápas na Slovácku a doma s Plzní. Kdekdo předpovídal pokračování bídných výkonů i výsledků, jenže v Uherském Hradišti Baník vydřel gólem Enea Bitriho výhru 1:0, o týden později fotbalově zdolal Plzeň 2:1. Šest bodů, které výrazně pomohly k pohodlné záchraně, bylo doma. Teď je Baník v tabulce o poznání výš, ale ty body potřebuje úplně stejně.

NÁJEZD FANOUŠKŮ DO HRADIŠTĚ

Na co se lze spolehnout, když Baník hraje na Moravě, je fakt, že bude mít výraznou početní podporu. Stejně jako v Olomouci vyhradilo i Slovácko fanouškům z Ostravy celou tribunu za jednou z branek a do Hradiště se tak chystá okolo tisícovky baníkovců. Heslo? Všichni v černém a se šálou.