Předchozí
1 z 7
Další

OD OSTUDY K DRAMATU

Ve 40. minutě by asi nikdo netipoval, že krátce po přestávce povede Sparta o tři branky, v 63. minutě už nejspíš nikdo nepředpokládal drama. Leč, obojí se stalo. Úvodní zásah Birmančeviče, pak dva góly Kuchty a následně krásná branka Haraslína, mezi což se vměstnal vlastní gól Krejčího, a vypadalo to na jednoznačnou záležitost ve prospěch favorita. Vždyť i tribuny skandovaly „dejte jim bůra“. Baník se však nevzdal, přežil další tutovky Haraslína, či Olatunjiho a trefami Klímy s Kubalou po akcích Ewertona snížil, čímž utekl ostudě a zadělal na drama. V závěru se Letná obávala, aby Slezané neudeřili ještě jednou. „Pak bychom na sebe v kabině zase koukali jako hlupáci, což jsme nechtěli,“ řekl útočník Sparty Jan Kuchta.

ÚTOK NAD OBRANOU

Dopředu odvaha, vzadu ale obavy. Takhle Baník působil. Hapalovi svěřenci nepřijeli na Letnou bránit, naopak se pouštěli do častých ofenzivních výpadů, k čemuž jim pomáhaly i chyby Sparty. Rekrutovaly se z toho šance Buchty, nebo Tanka, další nadějně rozjeté akce zůstaly v zapomnění vinou nepřesnosti, zbrklosti či špatného řešení. Když pak s blížícím se poločasem uzamkl Baník soka na jeho polovině, tribuny pískaly. Jenže v defenzivě, které po třech utkáních opět „šéfovala“ obranná čtyřka, to z pohledu Baníku byla jiná písnička. Častých chyb a nedorazů si musel všimnout každý, zejména u stoperů. Vše vyvrcholilo minelami Filipa Blažka u prvních dvou gólů Sparty. Hlavně ta druhá byla hrozivá. Dostane s Libercem možnost Karel Pojezný?

DEMOLIČNÍ TRIO

V základní sestavě nastoupili jen dva, do statistik se však zapsali všichni. Po vzájemných spolupracích se Veljko Birmančevič a Jan Kuchta prosadili na konci prvního a na začátku druhého poločasu, prvně jmenovaný zapsal dva kanadské body (1+1), druhý pak dokonce tři (2+1). Aby toho nebylo málo, jen tři minuty po příchodu na hřiště se k nim přidal i třetí do party – Lukáš Haraslín (1+0). Je jasné, že pokud Baník bude chtít Spartu obrat v nadstavbě, musí si lépe počínat v defenzivě a ofenzivní opory Pražanů omezit.

PREMIÉRA MARKOVIČE

Celý rok, osmadvacet zápasů, čekal na ligovou příležitost. Dosud musel vzít zavděk jen přáteláky, pohárem, nebo duely za třetiligové béčko. V sobotu se gólman Jakub Markovič dočkal a rovnou v třaskavém klání na Spartě. A rozhodně nepropadl. Naopak. Sice čtyřikrát inkasoval, ale v první půli vychytal Kuchtu, po pauze Haraslína, nebo Olatunjiho. Nebýt toho, mohl Baník z Letné odjet s pořádným debaklem.

ABSOLUTNÍ ZÁBAVA

První se čtvrtým, dva velcí rivalové s velkými fanouškovskými tábory v zádech, každý má své nemalé ambice. Duel Sparty s Baníkem před zaplněnými tribunami sliboval zábavu. A lidé se jí dočkali měrou vrchovatou. Viděli hromadu gólů i šancí, často fotbal nahoru-dolů, zákroky gólmanů, emoce a sami se na všem podíleli skvělou kulisou i krásnými choreografiemi. Takhle by šlágr kola a jeden z vrcholů jara měl vypadat.

JISTOTA ŠESTKY

Baník věděl, že výhra v Praze mu zaručí čtvrté místo po základní část, remíza nadstavbovou skupinu o titul. Na Letné si tak nezajistil ani jedno, vše přišlo s dalšími výsledky o den později. Liberec ztratil s Hradcem Králové (0:0), Slovácko s Plzní (1:1), ani jeden už Slezany po třicátém kole nepřeskočí. To může jedině Mladá Boleslav, která vyhrála 2:1 v Pardubicích. Ztrácí jen bod, v závěrečném kole v neděli hostí Jablonec, Baník čeká ve Vítkovicích liberecký Slovan. „Počkáme, jak do dopadne,“ řekl Pavel Hapal.

FANOUŠCI A POLICIE

Tisícovka fanoušků Baníku zaplnila hostující sektor na Letné do posledního místa a měla velký podíl na skvělé atmosféře šlágru. Jak to tak ale bývá, i zde se našlo pár jedinců, kteří „ustřelili“. Už před výkopem musela policie zasáhnout proti několika fandům, kteří chtěli napadnout domácí příznivce. „Sedm fanoušků zajistili pro neuposlechnutí výzvy a jedno fanouška zadrželi, protože je na něj vydán souhlas se zadržením," uvedli policisté na sociální síti X s tím, že kvůli neuposlechnutí výzvy omezili policisté na osobní svobodě také jednoho fanouška domácího klubu. Po utkání pak na nádraží byli zadrženi další dva fandové ostravského klubu.